O projekte

Prečo Knižný smäd?

Niekedy sa zamýšľam, prečo som tento projekt nenazval „knižný hlad“, nakoľko mi dobré jedlo robí rovnakú radosť ako kniha :)) Asi to bude tým, že mi nápad v hlave skrsol v lete, takže smäd bol v danom období jasná voľba.

Teším sa z toho, že ľudia majú stále smäd po knihách, aj napriek tomu, že doba sa v posledných desaťročiach neuveriteľne rýchlo mení. Keď som sa narodil hudba znela z LP platní a magnetofónových kaziet. Filmy sa dostali z kín na VHS kazety, neskôr DVD a Blu-ray. VHS a magnetofónové kazety sú už vzácna relikvia. Platne idú opäť do módy…

…a čo knihy?

Kniha je stále kniha. Celé stáročia zdobí police a prináša ľuďom poznanie, či úlet do sveta fantázie. Vzdeláva človeka, no pomáha mu aj relaxovať. Mnoho ľudí si našlo cestu k audioknihám. E-knihy mali dávno nahradiť tie klasické, no nestalo sa. Možno sa raz tak stane, ale niet pochýb, že klasická kniha má svoje čaro, človek si k nej vie takto najlepšie vybudovať vzťah a uhasiť svoj smäd.

O mne

Volám sa Martin Karvaš, síce neašpirujem na cenu knihomoľ roka, ale knihy a ich svet sú mi veľmi blízke. Napokon v knižnej sfére som strávil tri krásne roky, kde som okúsil čaro políc plných kníh, ako aj samotné riadenie kníhkupectva. Knižný smäd je mostom, ktorý vytvorila moja kreatívna túžba a chuť sebarealizácie, aby som ostal v spojení so sférou, z ktorej som v podstate nikdy neodišiel.

Zastávam názor, že dobrá kniha ohýba čas. Verte mi, pol hodina s knihou v ruke cestou do práce je neporovnateľne kratšia, ako pol hodina bez nej(samozrejme, ak nie ste vodič:).

V detstve mi chvíľu trvalo, kým som si ku knihám našiel cestu, no odkedy som ju objavil, môj smäd po knihách nevyhasol. Pán prsteňov a Harry Potter obohatili moju detskú fantáziu. Knihy ako Mať či byť?, 1984 alebo 12 pravidiel pre život mi ukázali iný pohľad na svet a formujú moju osobnosť dodnes.

Okrem čítania svoj čas rád investujem do písania, cestovania, realizácie kreatívnych nápadov a knižného marketingu.

Čo tu môžeš nájsť?

Prehľad o tom, čo vychádza

  • Na instagrame nájdeš množstvo knižných noviniek, ktoré aktuálne vychádzajú vo vydavateľstvách: Ikar, Slovart, Tatran, Absynt, Premedia, Inaque, Lindeni, Slovenský spisovateľ, Motýľ, YOLi, Cooboo.sk a iných.
  • Od septembra 2018, kedy som instagramový profil založil, na ňom pribudlo už takmer 700 nových titulov a reedícií.
  • Noviniek, ktoré vychádzajú je samozrejme viac, ale cieľom tohto projektu nie je informovať úplne o každej jednej knihe, ktorá vychádza. Knižný smäd je zameraný prevažne na beletriu.

Články zo sveta kníh

  • slovenský knižný trh
  • zaujímavosti zo sveta literatúry
  • vychádzajúce novinky
  • rozhovory
  • knižné edície
  • literárne ceny
(Visited 240 times, 1 visits today)