Detská literatúra

5 knižných tipov pre deti od kamošky Stonožky

Detský svet musí byť plný príbehov, zázrakov, divov a zábavy. Treba ho podporovať a prinášať im stále niečo nové, aby sa rozvíjali.

Máme pre vás 5 tipov na novinky, ktoré prináša vydavateľstvo Ikar a jeho značka Stonožka – knižná kamoška všetkých detí J Navštívime rušné mestečko, kde sa stále niečo deje. Povieme vám, čo je najväčšie šťastie na svete.
Zavítame aj k Miške, ktorá má zázračný talent – rozumiem reči zvieratiek a preto im pomáha, lieči ich. A máme aj dve krásne leporelá z obľúbenej série.

Čo robíme celý deň

Nádherná kniha pre deti od troch rokov: Čo robíme celý deň. Je to väčší formát, veľa obrázkov a trošku textu. S touto knižkou môžu zažiť deti deň plný zábavy v mestečku, kde sa nikto nenudí! Každý z obyvateľov, ktorým autor dal podobu zvieratiek –  totiž udržiava Rušné mesto v tom správnom zhone – požiarnici hasia oheň, drevorubači pília drevo, lekár lieči pacientov, murár stavia domček… Deti spoznajú záhradníka Ďatelinku, kocúra Zelovocúra, kováča Kovadlinu a dokonca poletia aj lietadlom! Navyše môžu objavovať mnohé ďalšie povolania a každodenné činnosti zvieratiek, ktoré originálne ilustroval svetoznámy Richard Scarry.

Mimochodom, ten vydal viac ako 300 kníh, z ktorých sa predalo vyše 100 miliónov výtlačkov po celom svete. Som presvedčený, že listovanie v knihe Čo robíme celý deň bude zážitkom aj pre mnohých rodičov.

Ty si moje najväčšie šťastie

Ďalší krásny tip je knižka Ty si moje najväčšie šťastie, tiež pre deti od troch rokov a je utešený príbeh o putovaní dvoch vydričiek, ktoré sa snažia prísť na to, čo je v živote najväčšie šťastie. Malá vydra sa spolu s veľkou vydrou rozhodli, že dnešok naplnia iba šťastím, radosťou, a tak im ostanú krásne spomienky! Najskôr zhltnú lievance so šľahačkou a s lekvárom, potom si oblečú smiešne šaty a vyberú sa na prechádzku lesom. Ich veselý smiech však zobudí namosúreného výra. O to väčšie je ich prekvapenie, keď sa na ne nehnevá, ale začne sa schuti smiať! Rozveselili najmrzutejšie zvieratko z celého lesa…a možno toto je to najväčšie šťastie na celom svete.

Veľmi milý príbeh o tom, aké dôležité je tráviť čas s deťmi a naplniť ho šťastnými spomienkami. Príbeh, z ktorého by sme sa mohli inšpirovať aj my dospelí a rozveseliť, urobiť šťastným niekoho z nášho okolia.

Lesný útulok. Miška a jej malí pacienti

Už 11.príbeh v úžasnej detskej sérii Miška a jej malí pacienti. Ak ešte nepoznáte Mišku, je to 8-ročné dievčatko, ktoré má v korune košatej lipy veterinárnu kliniku. Má neobyčajný dar – rozumie zvieratkám. Vďaka tomu presne vie, čo jej pacientov trápi. A navyše jej pomáha najlepší priateľ – psík Popík. V každej knižke nájdete tri príbehy, v ktorých Miška pomáha zvieratkám, lieči ich a utešuje.

Tentoraz – v knižke Lesný útulok –  trávi Miška zimné prázdniny v horách u dedkovho brata Petra, ktorý má útulok pre lesné zvieratá. Spolu s bratrancom Jankom sa tešia, ako budú pomáhať pri starostlivosti o obyvateľov lesa. Postupne si Miška so svojím nerozlučným kamarátom psíkom Popíkom získa dôveru náladového diviaka. Zranený los si nájde cestu k lesnému útulku a čoraz častejšie sa tu objavuje aj zvláštne húkajúca sova. Miška a Popík sa snažia zvieratkám pomôcť… Vaše deti si jej príhody zamilujú. Miška má ryšavé vlásky, šibalské očká a pár pieh na tvári. Miluje jahody, kakao so slamkou, maľuje, rada číta a najviac času trávi v záhrade.  

Rok v horách a na stavenisku

A na záver ešte dva tipy pre najmenších. Mnohé deti, ale aj ich rodičia si obľúbili úžasnú sériu leporel Rok v…
Vyšlo v nej už šesť kníh, napríklad Rok v lese, na dedine, v meste, na trhu alebo Rok v škôlke. A teraz pribudli dve nové, tak si píšte a potom rýchlo utekajte do svojho kníhkupectva: Rok v horách vás vezme na horské úbočia, na stráne a štíty počas štyroch ročných období. Deti môžu sledovať rastliny i zvieratá, a v závere ich čaká interaktívna hra.
Rovnako Rok na stavenisku má na konci interaktívnu hru a pred ňou 12 dvojstrán, ktoré priblížia všetko, čo sa deje na stavenisku, aká je tam technika, ako to tam funguje, a znova počas štyroch ročných období.

Len pripomeňme, že ide o leporelá pre deti od troch rokov, ktoré rozvíjajú u nich vnímavosť, koncentráciu; môžu hľadať súvislosti, logicky ich prepájať. Môžete sa s nimi o tom rozprávať, pýtať sa, čo vidia na obrázkoch a podporovať predstavivosť.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 81 times, 1 visits today)