Biografie / cestopisy

Beletrizovaný životopis Maliar z Moulin Rouge

Beletrizovaný životopis Henriho de Toulouse-Lautreca, ktorý Pierre La Mure napísal ešte v roku 1950, dodnes vychádza na celom svete. Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ tento klenot svetovej literatúry prináša po takmer päťdesiatich rokoch od jeho prvého vydania v slovenčine v novom šate. Maliar z Moulin Rouge.

Henri de Toulouse-Lautrec bol jeden z najvýraznejších aktérov bohémskeho života v Paríži na sklonku 19. storočia a súčasne jeho najprenikavejší portrétista. Génius zohavený nevyliečiteľnou chorobou, vášnivý duch uväznený v neduživom tele, ktorý za svoju krátku a búrlivú životnú púť vytvoril aj prežil viac než obyčajní smrteľníci za dlhý život.

V tejto pútavej, nesmierne dojímavej knihe sledujeme osudy umelca od útleho detstva až do predčasnej smrti. Dosiahol slávu, ale jeho osobný život bol plný bolesti, neúspechov a porážok, lebo príroda mu nadelila vzhľad mrzáka a odoprela lásku žien, po ktorej tak veľmi túžil.

V pestrej a farbistej panoráme vystupuje v románe celá vtedajšia parížska bohéma – Vincent van Gogh, Edgar Degas, Claude Debussy, César Franck, Oscar Wilde, Sarah Bernhardtová, Émile Zola, Anatole France a mnohí ďalší známi umelci tvorili súčasť sveta geniálneho maliara z Moulin Rouge.

Henri de Toulouse-Lautrec bol neodmysliteľne spätý s nočným životom parížskeho Montmartra, jeho podnikmi so svojráznymi hosťami či tanečnicami kankánu. Nachádzal tam inšpiráciu pre svoje obrazy a litografické plagáty, ktoré dnes zdobia najslávnejšie galérie a múzeá sveta.

Maliar z Moulin Rouge ponúka na jednej strane tvrdé psychologické momenty zmrzačeného a nešťastného maliara…na strane druhej nám približuje parížsky Montmartre a lesk i biedu tamojšej bohémy. Nazrieme do umeleckých ateliérov, verejných domov aj do zafajčených klubov.

Henri nachádza nefalšované emócie a priateľstvá až v centre slávnej Belle Epoque, na Montmartri. Napriek svojmu postihnutiu sa stále snaží zapadnúť a tak sa spriatelí napríklad s Vincentom van Goghom. Dobre si uvedomuje, že je mrzákom, no neprestáva túžiť po láske…stále má nádej, verí…no osud mu ju nedopraje. Okúsi opojnú chuť žien, no nikdy nie aj s citmi. Útechu nachádza pri poháriku a v nevestincoch.
A pri maľovaní.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 58 times, 1 visits today)