Detská literatúra

Fascinujúca kniha faktov, kuriozít a kvízov

Spozorujete rozdiel medzi leopardom a gepardom? Viete, čím sa odlišuje aligátor čínsky od krokodíla morského? Rozoznáte vtáka podľa jeho zobáčika, cicavca podľa chvosta či rybu na základe jej pohybov?

Vo vydavateľstve Ikar práve vyšla fascinujúca Encyklopédia kvízov: Zviera. Dozviete sa v nej všeličo nové, preskúšate svoje vedomosti a vyberiete sa do fascinujúceho sveta živočíchov.
Hoci je encyklopédia určená pre deti od 9 rokov, množstvo fanúšikov si našla aj medzi dospelými.

Ak nie, potom je táto encyklopédia práve pre vás. Prečítajte si pútavé fakty, preštudujte viac ako 50 zaujímavých obrázkových kvízov a otestujte sa na úrovniach začiatočník, pokročilý a génius.

Ako funguje táto encyklopédia?

Najprv fakty

Najprv sa oboznámite s faktmi o hlavných skupinách živočíšnej ríše: bezstavovcoch, rybách, obojživelníkoch, plazoch, vtákoch a cicavcoch. Tieto dvojstrany plné základných informácií vás pripravia na jednotlivé kvízy.

Nasleduje výzva

Overte si vedomosti. K obrázkom priraďte odpovede z tabuľky. Postupujte podľa nasledujúcich štyroch bodov a určite všetko zvládnete.

01. Kniha je rozdelená do siedmich kapitol o živočíchoch, kde nájdete fakty o ich podobnostiach, odlišnostiach, živote na Zemi a, samozrejme, veľa kvízov. Skúste začať skupinou, o ktorej viete najviac, a potom vyskúšajte niečo nové.

02. Po zvolení kvízu si pozorne preštudujte obrázky. Poznáte všetky živočíchy? Texty vám poskytnú informácie, pomocou ktorých nájdete správne odpovede.

03. Pozrite si odpovede v tabuľke s názvom OTESTUJ SA a priraďte ich k obrázku. Ak si chcete vedomosti utvrdiť, po nejakom čase sa ku kvízu vráťte alebo ho dajte kamarátovi či kamarátke.

04. Postupujte od najmenej náročnej úrovne až po tú najťažšiu. Nebude to ľahké. Keď budete mať všetko hotové, skontrolujte odpovede. Nájdete ich naspodku strany pod čiarou.

A nepodvádzajte 🙂
Všetky správne odpovede nájdete v spodnej časti strany pod čiarou. Stojí za to vyskúšať sa, koľko toho viete – poctivo a svedomito. Je to poučné a tiež zábavné. 

Niekoľko zaujímavých faktov z Encyklopédia kvízov: Zviera:

Inteligentný osmonoh maskovaný je majster v umení prestrojenia. Tento morský bezstavovec sa pred predátormi ukrýva tak, že mení farbu a povrch svojho tela. Vďaka tomu sa podobá na skaly, koraly, alebo dokonca iné živočíchy.

Ako loví pavúk

Pavúk upradie pavučinu zo silných a pružných hodvábnych vláken na chytanie lietavého hmyzu. Potom trpezlivo čaká, kým mu vibrácie siete neoznámia prítomnosť zachytenej koristi. Rýchlo k nej pricupitá. Do obete vstrekne špeciálne tráviace šťavy, ktoré jej rozpustia vnútornosti. Potom vysaje tekutý obsah a užíva si hostinu.

Najdlhšia zo všetkých známych kostnatých rýb so stužkovitým telom dosahuje dĺžku vyše 9 m. Inšpirovala legendy o obrovských morských hadoch.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 48 times, 1 visits today)