Beletria

Krimi + mafiáni + čierny humor = Sústreď sa na vraždu

Takúto detektívku ste asi ešte nečítali. Najskôr pár slov od samotného autora, ktorého kniha sa držala v Nemecku dlhých 9 mesiacov na čele rebríčka knižných bestsellerov. A seriálovú adaptáciu už pripravuje streamovacia služba Netflix.

„Ide o kombináciu kriminálky a príručky všímavosti,

vysvetľuje Kartsen Dusse.

„Hlavnou postavou je úspešný právnik, ktorého žena prinúti absolvovať tréning všímavosti. Kurz na odbúranie stresu prinesie svoje ovocie a on sa rozhodne zbaviť najstresujúcejšieho faktora v živote – svojho mafiánskeho klienta tým, že ho zabije. Samozrejme všímavo. Táto vražda však napokon vedie k ešte väčšiemu stresu, no náš hlavný hrdina si dokáže poradiť s každou výzvou. Dokonca ešte všímavejšie.“

Sústreď sa na vraždu je mix čiernej komédie, krimi napätia a mafiánov. Výborne vykreslená hlavná postava advokáta Bjorna, jeho práce a to celé postavené na kurze sústredenia pre manažérov. Dobre premyslené, na niektorých pasážach sa budete doslova uchechtávať, chytí vás pohodový štýl písania.

O čom je kniha?

Björn Diemel si ako trestný obhajca žije na vysokej nohe. Päťciferný mesačný plat, obrovská kancelária, služobné auto, obleky na mieru… Byť diablovým advokátom má svoje výhody. Cena za ne však zvyčajne býva vysoká, pre Björna to znamená rozpadávajúce sa manželstvo a dcéru Emily, ktorú takmer nevída. Manželka mu dá ultimátum – buď začne navštevovať kurz sústredenia, aby zmenil svoj život k lepšiemu a našiel rovnováhu medzi prácou a rodinou, alebo môže mrznúť pri vyhasnutom rodinnom kozube.

Björnova počiatočná skepsa sa vyparí, len čo zistí, že zásady kurzu Predbiehame pomaly dokáže elegantne aplikovať na svoj hektický život. No oddeliť prácu od voľného času nie je vždy jednoduché, obzvlášť ak je jeho klientom prchký mafián Dragan. Udržať veci v rovnováhe si preto vyžaduje poriadnu dávku sústredenia. Najmä keď sa prihodí malá „nehoda“, ktorá dokonale zharmonizovanému Björnovi od základov zmení život. Ako prežiť vo svete, kde ľuďom v autách vybuchujú granáty a svedkovia záhadne miznú? Jednoducho. Dôležité je sústrediť sa na jednotlivé úlohy. Riešiť ich postupne, jednu po druhej. Vtedy je úspech zaručený. To hovorí aj mentálny kouč.

Kto by len tušil, aké nástrahy číhajú v mentálnom koučingu.

Sústreď sa na vraždu z vydavateľstva Ikar je naozaj originálne a zábavné krimi.
Napriek vražde a jej detailnému prevedeniu sa budete smiať…napokon, ide o vraždu mafiána Dragana, ktorý už má všeličo na rováši a teraz sa vyhrážal dcére svojho právnika. Takže nie je čo riešiť. Žiadne výčitky svedomiaJ

Napriek všetkej zábave a lakonickému humoru si Kartsen evidentne naštudoval odbornú literatúru, údajne sa zúčastnil aj na kurze všímavosti. Jeho fiktívny tréner všímavosti a psychológ Joschka Breitner je prítomný v celej knihe a skvele vyvažuje samotný mafiánsko-detektívny príbeh.

Vypočujte si úryvok,
z knihy číta Robo Roth.

Prvé 3 kapitoly si môžete prečítať na stránke
www.SustredSaNaVrazdu.sk

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, Ann Kristin Bruecker

(Visited 39 times, 1 visits today)