Krimi / detektívky

Kulinárske krimi Diabolský plod

Kulinárska krimi Diabolský plod ponúka nielen napínavé čítanie, ale je tak trochu aj gastro sprievodcom po Luxembursku.

„Tom Hillenbrand dokonale dráždi chuťové poháriky čitateľov krimi,“

napísal Die Welt.


Je to lahôdka v niekoľkých chodoch, pri ktorej si vychutnáte nielen detektívny príbeh, ale dozviete sa všeličo o gastronómii, haute cuisine, Luxembursku, či Európskej únii.

Šéfkuchár Xavier Kieffer zanechal svet vrcholného kuchárskeho umenia haute cuisine a otvoril si malú reštauráciu v dolnej časti Luxemburgu, kde svojim hosťom servíruje miestne špeciality.
Jedného dňa sa mu však v podniku zrúti na podlahu mŕtvy reštauračný kritik z Paríža a Kieffer je zrazu podozrivý z vraždy. Keď vzápätí bez stopy zmizne aj jeho niekdajší učiteľ, rozhodne sa vziať pátranie do vlastných rúk.

Narazí na obrovský kulinársky škandál a ocitá sa v ohrození života. Čoraz hlbšie preniká do spleti gastronomického sveta ovládaného konkurenčným bojom, aby zistil, o čo v tejto hre vlastne ide.

Diabolský plod je prvý diel zo série kulinárskych krimi so šéfkuchárom Xavierom Kiefferom. Autor Tom Hillenbrandt má rozhodne talent – za sebou skúsenosti s európskou politikou a pracoval aj ako novinár pre prestížny Spiegel. Takže písať vie, svet škandálov a intríg má tiež v malíčku J
Celým krimipríbehom sa vinie jedlo a rôzne pokrmy ako červená niť. Nie je však dominantná (a propos, v závere nájdete aj dva recepty z luxemburskej kuchyneJ), no šikovne dotvára celé rozprávanie a robí ho tak autentickejším.

Krimi Diabolský plod preložili do viacerých jazykov a v Nemecku i Luxembursku sa dostala na prvé miesta knižných rebríčkov. Z každej knihy série sa v Nemecku predalo vyše 100-tisíc výtlačkov. A sympatický šéfkuchár Xavier Kieffer sa čoskoro dostane aj na televízne obrazovky – v chystanom filme si si zahrá aj jeden z najznámejších nemeckých hercov Moritz Bleibtreu.

MIlan Buno, knižný publicista

(Visited 52 times, 1 visits today)