Beletria

Kým nezlomíš ducha a srdce, nič nie je stratené…

„Chcela som, aby tie moje poviedky boli naozaj rôznorodé, pestré, z rôznych uhlov pohľadu, aby si tam každý našiel to svoje. Pôvodne mali byť ústrednou témou podoby lásky, ale potom sa to nejako inak vyvinulo. Tak ako to býva pri písaní – nie vždy vidíte koniec toho príbehu,“

Aj takýto výstižný citát nájdete v novej poviedkovej knihe Mimóza od slovenskej autorky Adriany Boysovej. V knižke nájdete takmer 20 poviedok, ktoré sú poetické, pragmatické, dojímavé, srdcervúce. Nebude vám stačiť jedna…

vysvetľuje Adriana Boysová v podcaste Knižný kompas , v ktorom bola hostkou rozhovoru.

Napríklad hneď prvá poviedka Návšteva, v ktorej dcéra priletí zo zahraničia za mamou, do nemocnice, lebo dostala mozgovú porážku a rozpráva sa s ňou, hoci mama nevníma. Hovorí jej o svojich zážitkoch, láskach, priateľoch, spomína… Áno, nech sa deje čokoľvek, mamy sú tu pre nás vždy.
Alebo poviedka Dobré ráno, Huntington, ktorá vás donúti zastaviť sa a zamyslieť nad svojou rodinou, deťmi, partnerom. Hlavný hrdina trpí dedičným ochorením, huntingtonovou chorobou a píše list svojej rodine. Lúči sa…a viac ako o seba sa bojí o svoju dcéru. Keďže je to dedičná choroba, môže byť zárodok z nej aj v jeho milovanej dcérke. Krásne sú poviedky Aj v nebi plačú, Na konci sveta, či Vieročka.

Pozrite si video, v ktorom Adriana Boysová hovorí o svojej knihe Mimóza:

Autorke sa v knihe Mimóza z vydavateľstva Ikar podarilo prebudiť a oživiť v čitateľovi
vlastné spomienky. Akoby niečo podobne láskavé, príjemné, odpudzujúce či smutné sám zažil alebo o niečom podobnom už počul. Ako sama tvrdí, kedysi chodila do divadelného súboru a odtiaľ možno pramení jej snaha vcítiť sa do postavy. Prežívať jej radosti i strasti, naozaj s ňou žiť a potom vie lepšie vyjadriť jej pocity.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Daniel Fischer:

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 90 times, 1 visits today)