Krimi / detektívky

Neobývaný ostrov. 10 hostí. A VRAH

Možno poznáte túto knihu pod názvom Desať malých černoškov. Bol to pôvodný názov knihy Ten Little Niggers, ktorá vyšla vo Veľkej Británii. V USA však vyšla pod politicky korektným názvom A neostal ani jeden (And Then There Were None).
Je to asi najslávnejšia kniha kráľovnej detektívky Agathy Christie – na celom svete sa z nej predalo vyše sto miliónov výtlačkov. Obľubu si získala aj jej divadelná adaptácia a niekoľkokrát bola úspešne sfilmovaná.

„Majstrovské dielo Agathy Christie,“

napísal Spectator.

Riekanka tvoriaca ústrednú líniu príbehu je vlastne pesnička Franka Greena, ktorého si rýchlo obľúbili najmä deti a aj preto je niekedy mylne považovaná za detskú riekanku…

Dej románu nás zavedie na neobývaný skalnatý ostrov pri pobreží Devonu, kam skupinu desiatich ľudí pozval majiteľ prepychového sídla pán Amis. Je medzi nimi sekretárka a učiteľka telocviku, mladý doktor, čudný generál, policajt vo výslužbe, či manželský pár, ktorý sa mal starať o želania hostí.

Tajomný hostiteľ sa však neukáže a hostia čoskoro pochopia, že na ostrove sú ako v pasci. Situácia sa dramaticky vyhrotí, keď neznámy hlas z gramofónu každého z nich obviní, že zapríčinil smrť človeka. Ich osudy sú spočítaní a z ostrova nik nevyviazne živý.
A tak ako ubúda vojačikov v detskej riekanke, vo vile postupne ubúda hostí, ktorých vraždí chladnokrvný šialenec. Najdesivejšie však je, že vrahom je jeden z nich…

Kniha bola nespočetne veľakrát adaptovaná do filmu a televízie – nielen v Amerike, Británii, ale aj v Poľsku, Francúzsku, Brazílii, Libanone, či na Filipínach. Podľa knihy vznikol aj komiks, tiež počítačová hra.

A neostal ani jeden je majstrovská detektívka, ktorá má doslova filmový feeling a vtiahne vás od prvých strán. Budete hádať, kto môže byť tým hlavným vrahom a budete si dávať pozor, aby ste si niektorú z postáv neobľúbili.

Desať malých vojačkov šlo sa navečerať —
jednému hlt zabehol, zvýšilo ich deväť.
Deväť malých vojačkov zdriemlo v nočnej rose —
jeden zaspal naveky, ostalo ich osem.
Osem malých vojačkov navštívilo Devon —
jeden z nich tam uviazol, späť ich prišlo sedem.
Sedem malých vojačkov išlo rúbať les —
jeden z nich sa rozštvrtil, ostalo ich šesť.
Šesť malých vojačkov dráždilo včelie kláty —
jedného čmeliak uštipol, ostali len piati.
Piati malí vojačkovia po súdoch sa hmýria —
jedného súd privrzol, ostali len štyria.
Štyria malí vojačkovia po mori sa plavia —
jeden zhltol návnadu, zvýšili len traja.
Traja malí vojačkovia išli na kraj hája —
jedného medveď oblapil, ostali len dvaja.
Dvaja malí vojačkovia slnili sa v pekný deň —
jeden sa spálil na uhoľ, zvýšil už len jeden.
Posledný malý vojačik nezniesol nudy blen —
štránok si na krk uviazal — a neostal ani jeden.

Začítajte sa do kultovej detektívky A neostal ani jeden :

Sudca Wargrave, odnedávna na dôchodku, bafkal z cigary v kúte fajčiarskeho vagóna prvej triedy a so záujmom študoval správy zo sveta politiky v Times.
Odložil noviny a zadíval sa do okna. Vlak uháňal cez Somerset. Hodil okom na zápästie — ešte dve hodiny.
V duchu prebral všetko, čo sa dočítal v novinách o Vojakovom ostrove. Svojho času ho kúpil americký milionár, náruživý jachtár, a postavil si na tom malom kúsku skaly naproti devonskému pobrežiu prepychový moderný dom. Najnovšia, v poradí tretia manželka amerického milionára pre tento šport nemala zmysel, nuž sa dom s ostrovom ponúkol na predaj.
V novinách sa zjavili inzeráty, vynášajúce do neba jeho výhody a prednosti. Zakrátko ich vystriedalo strohé oznámenie, že ostrov kúpil istý pán Amis. Nato akoby sa roztrhlo vrece s výplodmi senzáciechtivých novinárskych grafomanov.
Vojakov ostrov kúpila hollywoodska filmová hviezda Gabrielle Turlová!
Chce sa na niekoľko mesiacov utiahnuť do súkromia! Príčinlivá včielka urobila jemnú
narážku — ide azda o budúce hniezdočko kráľovskej rodiny??? Pán Merryweather sa údajne z dôverného prameňa dozvedel, že nový šťastný majiteľ je mladý lord L., ktorý bude tráviť na ostrove medové týždne — konečne kapituloval pred Amorovými šípmi! Jonáš získal hodnovernú informáciu, že si ho kúpilo ministerstvo námorníctva na prísne tajné pokusy!
Vojakov ostrov bol skrátka bonbónik!
Sudca Wargrave vytiahol z vrecka list. Samé nedešifrovateľné haky-baky, medzi ktorými bili iba tu a tam do očí prekvapujúco čitateľné, zrozumiteľné slová. Drahý Lawrence… už dávno som o Vás nepočula… musíte rozhodne prísť na Vojakov ostrov… čarovný kútik… toľko čo povedať… staré časy… v lone prírody… vyhrievať sa na slniečku… 12.40 z Paddingtonu. Budem Vás čakať v Oakbridgei… a kvetnaté zakončenie: Srdečne Vaša Constance Culmingtonová.
Sudca Wargrave zalovil v mozgu, kedy videl lady Constance Culmingtonovú naposledy. Musí to byť najmenej sedem — nie, osem rokov. Vtedy chodila do Talianska, kde sa vyhrievala na slnku v lone prírody — a s vidiečanmi. Neskôr údajne zamierila do Sýrie, kde sa vyhrievala na ešte prudšom slnku v lone prírody a s beduínmi.
Constance Culmingtonová je presne typ ženy, aká by si bola schopná kúpiť ostrov a obklopiť sa tajomstvom! Sudca Wargrave odobril vlastné logické uvažovanie ľahkým prikývnutím, brada mu klesla na prsia…
A zaspal…
Vera Claythornová, ktorá sedela vo vozni tretej triedy s ďalšími piatimi cestujúcimi, si oprela hlavu o sedadlo a zažmúrila oči. Vlak je rozpálený ako piecka. Pri mori bude skvele! Má z pekla šťastie, že zohnala toto miesto. Ak chce človek nájsť niečo cez prázdniny, väčšinou to znamená obháňať rákoš deciek — sekretárske miesta nerastú na stromoch. Ani sprostredkovateľská agentúra jej nedávala veľkú nádej. A potom zrazu prišiel list.
Vaše meno a adresu zároveň s odporúčaním mi poslala agentúra pre sprostredkovanie kvalifikovaných pracovníčok, na základe čoho som usúdila, že Vás poznajú osobne.
Veľmi rada Vám zaplatím, koľko žiadate, a očakávam, že sa ujmete svojich povinností ôsmeho augusta. Vlak Vám odchádza 12.40 z Paddingtonu a budú Vás čakať na stanici v Oakbridgei.
Prikladám päť libier na cestu.
So srdečným pozdravom

Vaša Nancy Zelda Amisová

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 53 times, 1 visits today)