Humor a satira

Neuveriteľné historky z nemocníc a ambulancií

Pozná sa s mnohými lekármi osobne ešte z čias, keď ako novinár písal reportáže z operačných sál. Zaznamenal ich svedectvá, ale aj spomienky spolupracovníkov. Niektorí z jeho hrdinov už nežijú, ale ich zážitky zostávajú v živej pamäti okolia, pacientov či kolegov.

Keď v roku 2013 vyšla kniha Petra Vala Čierny humor v bielom plášti, bol to veľký bestseller a rýchlo sa vypredal. Kniha obsahovala asi päťdesiat kurióznych príhod z lekárskej praxe, z ambulancií aj nemocníc. A popri humore ste sa dozvedeli aj rôzne zaujímavosti.

Preto prišiel o tri roky druhý diel a aj ten sa rýchlo vypredal. Čitateľov evidentne zaujímajú a bavia historky z nemocničných lôžok, ambulancií, od lekárov a sestričiek.
A preto prichádza teraz tretia zbierka a názov sa nemení – Čierny humor v bielom plášti 3.diel.
A zostáva aj autor – Peter Valo, ktorého kniha dokazuje, že tie najneuveriteľnejšie blbosti sa nedajú vymyslieť, tie sa musia stať.

„Zistil som, že život lekára nie sú len dramatické a tragické situácie, ale že tam je aj veľa humoru, niekedy grotesky a občas až neskutočných situácií, ktoré pôsobia ako neuveriteľné. Tak som od kamarátov-doktorov začal tieto scénky zbierať,“

približuje svoju knihu Peter Valo.

Tu je aspoň pár kapitol:

  • Ilegálny profesor ako obvodný lekár
  • Kanadské žartíky pána profesora
  • Testament Jožka Kronera
  • Rozkazy pre psychiatra Vraždu
  • Dva podrazy doktora Dlhoša

Najnovšia kniha je s úvodom profesora Jána Štencla. „Povolanie lekára je na Slovensku ťažké práve pre zlú situáciu v našom zdravotníctve,“ píše profesor. „Výnimočný autor Peter Valo nás napriek tomu akoby prebúdza k životu nabáda nás, aby sme si zaspomínali aj na veselé a vtipné príhody, a on ich zatiaľ od nás počúva a nádherne preňho typickým spôsobom dokumentuje. Skúma a chápe našu lekársku dušu, na všetko nazerá so zrelou múdrosťou.“

Nájdete v nej viac ako štyri desiatky skutočných príbehov z ambulancií a nemocníc, v ktorých opäť vystupujú skutočné osobnosti našej medicíny. Od legendárneho športového lekára profesora Alexandra Binovského až po mladého banskobystrického chirurga Martina Sirotňáka.

V týchto humorných príbehoch zo života lekárov pocítite, nakoľko si autor ctí obyčajnú ľudskosť a humor, čo umocňuje atmosféru lekárskeho prostredia a náročnej práce lekárov. Valo odkrýva zážitky každodenného života zhmotnené do večnosti. Veď ako sám autor hovorí, človek je smrteľný, humor večný.

V tomto období je humor potrebný všade a čo najviac. Ak teda máte chuť pobaviť sa, máte radi šibeničný humor, niekedy aj smiech cez slzy a zároveň sa chcete dozvedieť všeličo z medicíny – odporúčame Čierny humor v bielom plášti 3.diel z vydavateľstva Ikar.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 74 times, 1 visits today)