Tipy a recenzie

Osamelosť prvočísiel – Paolo Giordano

Román talianskeho autora, ktorý sa stal bestsellerom. Príbeh rozpráva o Alice a Mattiovi, z ktorých sa v mladom veku stali veľmi dobrí kamaráti. Obaja prežili traumu, vďaka ktorej sa ich životy spojili. Mattia v detstve odmietol vziať svoju mentálne chorú sestru na oslavu a nechal ju v parku. Bohužiaľ, keď sa po ňu vrátil, už ju nenašiel. Alice sa ako malá stratila na svahu v hmle, ťažko sa zranila a od tej doby kríva. Obaja si v sebe nesú jeden smutný príbeh a to je aj dôvod ich úprimného kamarátstva.

Časové obdobia príbehu

Rozprávanie je rozdelené do viacerých časových obrazcov, ktoré prezentujú život hlavných hrdinov. Na úvod sú čitateľovi predstavené spomenuté traumy. Ich priateľstvo začalo na strednej škole, kedy boli obaja mimo kolektívu, no našli si k sebe cestu. Alice sa nevie zaradiť do normálneho života okrem toho ju a trápi anorexia. Mattia je veľmi inteligentný, ale vie, že to je najhoršie čo ho mohlo stretnúť. Najradšej by svoju hlavu vymenil za inú, prázdnu a ľahkú. Radšej by porozumel ľuďom ako matematike. Alice mala k Mattiovi stále bližšie, ale on vedel, že jeho život je v číslach. V príbehu nevystupujú kladné postavy, záver taktiež nie je veselý a neskončí najlepším možným scenárom. To však neznamená, že kniha je smutná, autor v nej popisuje veci tak, ako ich niekedy život zariadi. Postavy sú prvočísla, čo znamená, že sú deliteľné iba jednotkou alebo sebou samým. Kniha ponúka zaujímavé myšlienky, nad ktorými sa každý čitateľ rád pozastaví. Opis knihy sa možno zdá pochmúrny, ale po prečítaní som v sebe nemala negatívne pocity. Je to krásny príbeh o dvoch outsideroch, ukážka toho, že každý z nás potrebuje svoju spriaznenú dušu, dokonca aj prvočísla.

Paolo Giordano / Foto: Rodrigo Ruiz Ciancia

Nič nie je dokonalé

V živote nie je nič dokonalé a Paolo Giordano to výborne vystihuje v  príbehu. Možno to je dôvod, prečo ho považujem za jedného z najlepších autorov. Postavy nie sú obľúbené v kolektíve, majú problémy, nevyhľadávajú spoločnosť, ale ich vzťah je veľmi krehký a zároveň neporušiteľný. Aj po rokoch, kedy majú rozdielne životy, pri stretnutí vedia, že je to stále rovnaké. Okrem seba celý život potrebovali prítomnosť toho druhého, aj keď si to častokrát neuvedomovali. Nechcem prezrádzať viac, aby som vám nepokazila čitateľský zážitok, no rozhodne odporúčam príbeh a nie len jeho prvý román, ale všetky diela Paola Giordana.

Vydavateľstvo:

Väzba:

Počet strán:

Rok vydania:

Slovart, edícia MM

pevná

264

2017

(Visited 121 times, 1 visits today)