Krimi / detektívky

Posledný prípad Hercula Poirota – Opona. Koniec legendy

Toto je posledný prípad slávneho detektíva Hercula Poirota.
Agatha Christie ho napísala ešte začiatkom 40. rokov minulého storočia, počas druhej svetovej vojny. No svetlo sveta uzrel až v roku 1975, rok pred smrťou legendárnej spisovateľky.
Opona vychádza v novom vydaní.

Keď Hercule Poirot a jeho dávny priateľ kapitán Hastings dostanú list zo starého vidieckeho sídla Styles Court, kde pred rokmi spolu vyriešili prvý prípad vraždy, obaja majú pocit, že je to osud. Bez váhania sa tam vyberú.

Na zámku Styles, ktorý jeho noví majitelia zmenili na súkromný hotel, sa pohybujú rôznorodí ľudia. Hastingsova dcéra Judith, miestny donchuan Allerton, nadšený amatérsky ornitológ Norton, či záhadná slečna Coleová.
Všetko vyzerá pekne, milo, pokojne, ale nie je to celkom tak. Poirot tvrdí, že sa medzi hosťami pohybuje chladnokrvný sériový vrah a že čoskoro udrie znova. Jeho identitu však neodhalí ani Hastingsovi, iba mu prezradí, že záhadný X je jeden z hotelových hostí.

Hercule Poirot je už pomerne starý, sužuje ho ťažká artritída, ale sivé mozgové bunky mu pracujú bezchybne. Spolu so svojím verným priateľom sa púšťajú do súboja so zlom v ľudskej podobe. A ak chcú zabrániť ďalšej vražde, musia konať naozaj rýchlo.

Agatha Christie napísala dve knihy, ktoré uložila do trezoru. Bolo to v prvých rokoch druhej svetovej vojny a ona sa bála, že zahynie počas náletov. Spomína to vo Vlastnom životopise, ale neuvádza, ktoré sú to knihy. Je ale jasné, že je to Zabudnutá vražda so slečnou Marplovou a Opona s Herculom Poirotom.

Christie vojnu prežila, knihy s obidvomi postavami vychádzali naďalej a mali obrovský úspech. Poslednou poirotovkou bol príbeh Slony nezabúdajú z roku 1972, v ktorej vystupuje aj Ariadne Oliverová. Opona mala vyjsť až po jej smrti, ale vydavateľ ju napokon presvedčil, aby ju dal von skôr. Kniha vyšla v roku 1975 a o rok na to zomrela aj samotná Agatha Christie.

Je zaujímavé, že Opona výrazne ovplyvnila aj Davida Sucheta, ktorý hral Hercula Poirota v seriáli dlhých 25 rokov. Údajne nakrúcanie práve poslednej epizódy Opona bol jeho najťažší okamih v kariére.

(Visited 5 times, 1 visits today)