Krimi / detektívky

Pozrite sa lepšie. Uvidíte to, čo vrah! Severské krimi Vlk

Je tu nové severské krimi Vlk od obľúbeného autora Samuela Bjorka. Nadväzuje na úspešný debut Cestujem sama a zároveň zachytáva prvý prípad výnimočnej vyšetrovateľky Mie Krügerovej.

Neďaleko švédskeho mesta Uddevalla objavia mŕtvoly dvoch jedenásťročných chlapcov. Medzi telami leží biely zajac. Prípad sa nikdy nevyriešil. O osem rokov sa blízko Osla nájdu ďalšie dve telá chlapcov zavraždených rovnakým spôsobom. Tentoraz medzi nimi leží líška.

Holger Munch, nový šéf oddelenia vrážd, potrebuje pomoc s vyriešením prípadu. Dopočuje sa o mladej študentke policajnej akadémie Mii Krügerovej, ktorá na skúškach dosiahla vynikajúce výsledky. Ukáže jej fotografiu z miesta činu…

„V tomto spise,“ začal Munch a vzal do ruky jeden z nich, „sa nachádzajú fotografie z miesta činu, ktoré sme objavili včera. A v tomto…“
Vzal do ruky druhý spis a položil ho vedľa prvého. „…sa nachádzajú fotografie z miesta činu vo Švédsku. Spred ôsmich rokov. Chcem, aby ste sa pozreli na oba spisy a povedali mi, čo si o tom myslíte, okej?“
„Či ide o jedného a toho istého páchateľa?“
„To som nepovedal.“
„Ale mysleli ste si to.“

…a Mia si na nej hneď všimne to, čo skúseným vyšetrovateľom vôbec nenapadlo. Munch a Krügerová sa spoločnými silami prehrabávajú temným a hrôzostrašným prípadom, oveľa zložitejším, ako si spočiatku mysleli. Vrah je očividne posadnutý vizuálnou stránkou svojich činov a polícia naráža na samé falošné stopy. Situácia sa vyostrí, keď zmiznú ďalší dvaja chlapci.

Autor Samuel Bjork

Samuel Bjork píše veľmi pútavo, vie zaujať, strieda štýly písania a postupne spoznávame ďalšie nové postavy. Krátke kapitoly, rôzne uhly pohľadu, dobre vykreslené kulisy…najviac však čitateľov bude zaujímať, ako sa dosala Mia do tímu, ako ju prijali ostatní, ako sa osvedčila v začiatkoch.
Bude sa vám páčiť, ako Bjork narába s jazykom, ako vie ku koncu trošku pritlačiť na plynový pedál a všetko sa rýchlejšie posúva. Jednotlivé linky na seba nadväzujú, spájajú sa a vám to dáva dokonalý zmysel.
Novinka Vlk vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 13 times, 1 visits today)