Beletria

Španielsky ľúbostný podvod. Perfektná RomCom, alias romantická komédia

 „A nevravela si náhodou, že tvoj bývalý je ženíchov svedok a pri pomyslení na to, že budeš stáť v jeho blízkosti, osamelá, trápna a úboho nezadaná – znovu ťa citujem –, máš chuť strhnúť zo seba vlastnú kožu?“

Okamžite spôsobila megarozruch na sociálnej sieti TikTok a na čitateľskej sieti Goodreads získala cenu Najlepší debutový román.
Kniha Španielsky ľúbostný podvod je konečne aj v slovenčine a je to príbeh o Cataline, ktorá zúfalo hľadá partnera na sestrinu svadbu. Môže si za to sama, pretože si vymyslela historku o americkom priateľovi a klamstvo ju rýchlo dobehlo. Catalina má 4 týždne, aby našla takpovediac obetného baránka, ktorý by s ňou letel cez Atlantik z New Yorku do Španielska a pomohol jej v podvode.

Keď sa na túto úlohu ponúkne kolega Aaron Blackford, vysoký modrooký svalovec, ktorý Cataline hrozne lezie na nervy, odmietne. Veď nepozná otravnejšieho, dotieravejšieho a neznesiteľnejšieho chlapa, ako je on. Lenže čas letí a ukazuje sa, že Aaron možno nie je najhoršia možnosť, najmä ak je jediná…

Lebo po a, som nevestina sestra a hlavná družička.
Po b, môj bývalý, Daniel, je ženíchov brat a svedok. A včera som sa dozvedela, že je šťastne zasnúbený. Celá rodina to predo mnou tajila.
A po c, ak nepočítam tých pár dosť neúspešných pokusov o rande, na ktorých som bola, som vlastne nezadaná už zhruba šesť rokov. Odkedy som opustila Španielsko a presťahovala sa do Spojených štátov, čo sa udialo krátko po tom, čo mi môj jediný vzťah v živote vybuchol rovno pod nosom. Jasné, že o tom vedel každý jeden účastník svadby – lebo v rodinách ako tá moja a v takých malých mestách, ako je to, odkiaľ pochádzam, sa nič neutajilo – a všetci ma ľutovali.
A po d, nemožno zabudnúť na moju lož. Tú osudnú lož.

Španielsky ľúbostný podvod je typický romcom, čiže romantická komédia, v ktorej to iskrí. Je to vtipne a inteligentne napísané, jedno nedorozumenie strieda druhé a vy sa bavíte. Samotné španielske prostredie, bláznivé kúsky Catalininej rodiny, svižné tempo, výborne vykreslené postavy – to všetko robí z knihy romantickú chuťovku.
Vyšlo vo vydavateľstve Ikar.

Elena Armas je španielska spisovateľka, samozvaná beznádejná romantička a hrdá zberateľka kníh. Po rokoch hltania príbehov a zverejňovania – no dobre, náruživého písania – príspevkov o nich na svojom instagrame @thebibliotheque sa konečne odhodlala a pustila sa do písania vlastných.
Možno sa spolu s ňou budete po dočítaní rozplývať nad šťastnými koncami, možno sa spolu s ňou ešte o čosi viac zaľúbite do lásky.
Napokon, nie je práve ona zmyslom všetkého?

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 37 times, 1 visits today)