Trilery / horory

Starý dobrý horor v podaní majstrovského rozprávača. Jo Nesbo a Nočný dom

Nočný dom od Jo Nesba patrí k najzábavnejším a najzaujímavejším knihám, aké som v živote prekladal,“ tvrdí dvorný prekladateľ Jozef Zelizňák. „Keď sa do knihy začítate, chvíľku máte pocit, že sa Nesbo. Potom rozmýšľate nad tým, či ste sa nezbláznili vy. A napokon, keď už máte pocit, že ste ho prekukli, tak vtedy príde ďalší zvrat. A Nesbo vás parádne domotá. Vrelo odporúčam ako ľahké čítanie na leto, ale zároveň to človeka vedie k zamysleniu, či realita, ktorú vnímame my, je naozajstná. Či svet je skutočne taký, ako ho my vidíme. Určite pre mňa vynikajúca kniha na leto 2023.“

Odkedy sa štrnásťročný Richard po smrti rodičov presťahoval k rodine do mestečka Ballantyne, problémy sa mu doslova lepia na päty. Keď nahucká kamaráta Toma, aby z telefónnej búdky zavolal náhodnému neznámemu, znie to ako neškodná zábava.

Slúchadlo však začne Toma zaživa požierať priamo pred Richardovými očami. Zhrozenému mladíkovi nikto neverí, a tak sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť. Situácia sa vyostrí, keď zmizne ďalší Richardov spolužiak a jemu ostáva jediný spojenec – sympatická rebelka Karen, do ktorej je už dlho tajne zamilovaný. Bola šibnutá, ale aj bystrá, kypela energiou, smiechom a namiesto chôdze tancovala.

Pozrite si video s Jo Nesbom:

Znie to šialene? Áno, znie, ale treba Nesbovi uznať, že je vynikajúci rozprávač. Vtiahne vás do príbehu, je to napínavé, desivé, miestami až hrôzostrašné. A naozaj veľký zlom, prekvapenie príde približne v druhej tretine príbehu. Len zaskočene pozeráte na stránky knihy a nechápete. A to vás čaká ešte jedno prekvapenie, ktoré vás už úplne vykoľají.
Nočný dom je vynikajúca žánrová zábavka, pri ktorej si to Nesbo musel užívať.

Nočný dom je temný, prekvapujúci príbeh o priateľstvách, šikanovaní, osamelosti, zle i odvahe. O nádeji aj o pomste. Neviete, komu a čomu máte vlastne veriť. Berte to ako zábavu, ktorá sa však číta svižne, je to dobre prepracované, akčné a dynamické.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 9 times, 1 visits today)