Krimi / detektívky

Táto Agatha Christie vychádza v slovenčine po prvý raz!

Muž v hnedom obleku je takpovediac špionážny román s nádychom romantiky, ktorý má jasný rukopis Agathy Christie. Práve plavba na lodi a časť knihy odohrávajúca sa v Afrike robí knihu ešte zaujímavejšou.

Tento román z roku 1924 vychádza na Slovensku prvý raz v knižnom vydaní. K jeho napísaniu legendárnu spisovateľku inšpirovala cesta okolo sveta, ktorú podnikla so svojím prvým manželom Archibaldom Christiem v roku 1922.

Anne Beddingfeldová je mladá, pôvabná a naivne romantická žena. Po smrti svojho otca prichádza do Londýna, aby našla vzrušenie a dobrodružstvo. Tam sa predsa dejú veľké veci…
Na stanici londýnskeho metra stane jediným očitým svedkom strašnej a zvláštnej udalosti: na smrť vydesený neznámy muž v náhlej panike spadne z nástupišťa medzi koľajnice a elektrický prúd ho na mieste usmrtí.

Scotland Yard uzavrie prípad ako nehodu, no kto je záhadný muž v hnedom obleku, ktorý sa vydával za lekára a ušiel, len čo prezrel telo obete? A čo znamená šifrovaný odkaz na lístku, ktorý pri úteku stratil? Odvážna Anne, vyzbrojená iba touto nejasnou stopou, sa rozhodne podozrivého muža vypátrať a odovzdať do rúk spravodlivosti.

Chce zistiť, kto bol ten čudný muž a čo sa vlastne stalo. Čo znamená ten zvláštny odkaz 17.1.22 Kilmorden Castle? Čoskoro vyjde najavo, že nehoda súvisí s objavením uškrtenej ženy vo vidieckom sídle sira Eustacea Pedlera. Zdá sa, že rezervovaný elegán plukovník Race pátra po tej istej záhade ako Anne a ich cesty sa majú onedlho skrížiť…

V románe Muž v hnedom obleku sa po prvý raz objavila postava plukovníka Racea, ktorý sa neskôr ešte dostal do kníh Karty na stole, Smrť na Níle, či Cyankáli v šampanskom.
Pre mnohých slovenských čitateľov ide o úplne neznámy príbeh, keďže teraz vychádza v slovenčine prvý raz, hoci v češtite to bola úplne prvá preložená Agathga Christie, už tri roky po vydaní, čiže v roku 1927.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 16 times, 1 visits today)