Krimi / detektívky

V luxusnom hoteli zavraždili známu lifesytlovú blogerku…

Krížom cez nahromadenú krv ležala na chrbte nahá lifestylová blogerka s rozhodenými tmavými kučerami a rukami. Hlava visela cez okraj pri nohách postele. Teda to, čo z nej zostalo. Tvár sa zmenila na tmavú kašu…

Známu lifestylovú blogerku niekto brutálne zavraždil v apartmáne luxusného štokholmského hotela. Bola to chladnokrvná popravu alebo výsledok erotickej hry, ktorá sa vymkla spod kontroly?
Začína sa nové severské krimi Úplne iný príbeh od Stefana Ahnhema.

Prípad prevezme Malin Rehnbergová, bývalá kolegyňa Fabiana Riska, ktorá má však hneď tri veľké problémy: má veľké nezhody s novým šéfom, ktorý trvá na tom, aby sa štátna kriminálna polícia sústredila na prípad obchodovania s ľuďmi a nie na vraždu blogerky.

Malin tiež musí riešiť problémy v osobnom živote s manželom Andersom. A samozrejme musí čo najskôr vypátrať vraha, ktorým podľa nej môže byť stalker. Zavraždenej ktosi viackrát napísal a možno už zabíjal aj v minulosti. Vzápätí však pribudne ďalšia vražda, situácia sa komplikuje a zdá sa, že prípady sú súčasťou niečoho väčšieho.

Autor Stefan Ahnhem pozdravuje slovenských čitateľov:

Úplne iný príbeh síce nie je séria s Fabianom Riskom, ktorú sme si obľúbili, ale nepriamo sa jej dotýka. A Stefan je stále Stefanom – vo svojich príbehoch vie vytvoriť špecifickú atmosféru, vie šikovne zapliesť jednotlivé vlákna, menšie zápletky, takže sa rýchlo do nich chytíte ako mucha do pavučiny a rozpletáte, hľadáte únikovú cestu, skúšate sa zorientovať, až kým sa nedostanete na koniec.

Ahnhem je tiež v niektorých pasážach pomerne desivý, vie skvele vystavať príbeh a vykresliť postavy. Veľmi dobre opisuje aj osobný každodenný život policajtov, čo ich poľudšťuje. Vystihol moment, ako Malin nový prípad doslova pohltil, ako išli súkromné veci na druhú koľaj a rýchlo zisťujeme, že ide o naozaj závažný a dôležitý spoločenský problém.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Stefan Ahnhem žije v Štokholme a už vyše dvadsať rokov píše scenáre pre televíziu aj film. V roku 2014 debutoval románom Obeť bez tváre (IKAR 2017), ktorým priviedol švédsky detektívny román k novým výškam prostredníctvom inteligentnej koláže psychologického trileru, americkej akčnosti a severskej detektívnej tradície. V roku 2015 zaň získal cenu za debut Crimetime Specsavers Award.

Postavu detektíva Fabiana Riska oživil aj v nasledujúcich voľných pokračovaniach série: Deviaty hrob (IKAR 2018), Osemnásť pod nulou (IKAR 2018), Motív X (IKAR 2019), X spôsobov, ako zomrieť (IKAR 2020) a Posledný klinec (IKAR 2022).
Diela vyšli v tridsiatich jazykoch a predali sa milióny výtlačkov po celom svete.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 9 times, 1 visits today)