Tipy a recenzie

12 knižných tipov od bookblogerov (2)

Každý rok prinesie stovky nových titulov. Niektoré si získajú našu pozornosť okamžite, iné sú skrytými pokladmi čakajúcimi len na to, kedy ich objavíme. Tak prečo si nenechať poradiť?

V tejto sérii článkov som sa rozhodol dať dokopy niekoľko desiatok knižných tipov a odporúčaní od viacerých slovenských bookblogerov/blogeriek, ktorým úprimne ďakujem. Nepochybujem, že tu inšpiráciu nájdu (najmä pred Vianocami) všetci, ktorí sa riadia heslom „kúp mi radšej knihu!“

Nech sa páči, ďalšia dvanástka tipov:

1. Listy môjmu palestínskemu susedovi

Yossi Klein Halevi

Vydavateľstvo Hadart Publishing

210 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DANIELA

Priblížiť izraelsko-palestínsky konflikt je náročné. Yossi Klein Halevi sa pokúsil čitateľom nezaujate s veľkou dávkou empatie vyrozprávať príbeh svojej krajiny. Spravil to netradične, pomocou listov pre suseda. Jeho sused je z druhej strany konfliktu. Autor otvorene píše o probléme konfliktu, nebojí sa vyjadriť názor, ktorý nie vždy ostane pochopený druhou stranou. Druhá strana konfliktu mu odpovedá tiež listami. Listy môjmu palestínskemu susedovi považujem za významnú knihu svojím obsahom, spracovaním a snahou priblížiť konflikt ľuďom, čo sa o blízky východ veľmi nezaujímajú.

2. Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej

Stuart Turton

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ

424 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA VERONIKA

S touto knihou sa dostanete na starobylé panstvo, prevtelíte sa do pár postáv a budete hádať kto zabil dcéru majiteľov panstva – Evelyn Hardcastlovú. Tajomné, fascinujúce a pútavé čítanie. Vzrušujúca detektívka, ktorej páchateľa by neuhádol ani Hercule Poirot 😉 Pre všetkých, ktorí milujú zápletky, z ktorých sa nedá rozmotať. 

ODPORÚČA KNIŽNÝ PUBLICISTA MILAN BUNO

Obrovské prekvapenie. Jeden z tých knižných šokov, ktoré chcete zažívať častejšie. Úžasná detektívka plná záhad, ktorá vám nedá spávať a po dočítaní si poviete – tak to bola paráda. Parádne premyslená zápletka, originálny námet a vynikajúci štýl písania. Vzrušujúce a originálne čítanie. Kde bol doteraz Stuart Turton? Čo ďalšie ešte napísal?! Turton sa šikovne pohráva s postavami a najmä časom. Je to jedinečný príbeh o rodine, pomste a odpustení…⠀

3. Holandský dom

Ann Patchettová

Vydavateľstvo TATRAN

260 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA TERKA

Nádherná kniha so zaujímavou obálkou. Nájdete v nej nezabudnuteľný príbeh dvoch súrodencov, ktorí sa snažia vyrovnať so svojím detstvom. Je to kniha o rodine, láske, zrade, smútku. Má v sebe čaro, ktorému sa nedá nepodľahnúť. Holandský dom by som darovala dobrej priateľke alebo priateľovi. 

4. Jdu s hlavou vztyčenou

Daniel Anýž

Vydavateľstvo Zeď

300 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DANIELA

Keď sa spýtate ľudí, čo im ako prvé napadne pri mene Milada Horáková, najčastejšie odpovede sú: justičná vražda, obeť komunistického procesu, politička alebo tiché mlčanie, ktoré vypovedá o nepoznaní významnej osobnosti. Kniha od Daniela Anýže predstavuje príbeh rodiny Horákovej ako som ho doteraz nepoznala. O svoje spomienky sa podelí dcéra, Jana Kánská, ktorá autorovi hovorí detaily zo svojho života, života jej rodičov a ako vnímala bolestivé odlúčenie od matky a otca. Vianoce vnímame ako sviatky pokoja a rodiny. Pod stromčekom chceme nájsť darčeky, ktoré nám vykúzlia úsmev na tvári. Táto kniha prinesie darčeky poznania a pochopenia.

 ⠀

5. Kvapky na kameni

Gabriela Futová, Veronika Šikulová a kolektív

Vydavateľstvo Albatros

224 strán

2019

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DIA

Popravde nečakala som, že ma táto knižka až tak dostane. Na jednej strane má nádherné umelecké spracovanie a na druhej sú neskutočne pútavé príbehy, ktoré majú čo povedať či už malému dievčatku alebo dospelej žene. Nádhera!

 ⠀

6. Berlínske hviezdy

Michaela Ella Hajduková

Vydavateľstvo Motýľ

432 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGER THOMAS

Vojnových kníh v súčasnej dobe vychádza naozaj veľa, medzi nimi je však aj dosť nekvalitných, a preto nie je ľahké vybrať takú, ktorá si vás získa už od prvých strán. Berlínske hviezdy sú však knihou, ktorá vás pohltí od samotného začiatku a nebudete ju vedieť pustiť z rúk, kým ju nedočítate. Autorka sa spolu s hlavnou postavou knihy, novinárkou Linou, vracia do čias, keď sa Hitler postupne dostával k moci. Napriek tomu, že autorka má za sebou už niekoľko vojnových kníh, Berlínske hviezdy majú čitateľovi stále čo ponúknuť a ide o emotívne čítanie, ktoré v čitateľovi vyvolá širokú škálu emócií. Od radosti, cez smútok, až po pocity zhnusenia z toho, aký bol svet kedysi. Aj keď ide z väčšej časti o vymyslený príbeh, autorka sa v ňom opiera o reálne historické fakty. Kto nečítal, vrelo odporúčam.

7. Manželka a vdova

Christian White

Vydavateľstvo TATRAN

248 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DOMINIKA

Kniha Manželka a vdova bola skvelá. Premyslená. Rafinovaná. Jednoduchá a zároveň poriadne prešpekulovaná. V žánri psychologický triler sa u mňa táto kniha radí na popredné miesto. Ak ste nad knihou doteraz váhali, určite neváhajte a prečítajte si ju. Som si istá, že milovníci psychotrilerov a krimi nebudú sklamaní.

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DENISA

Napínavý psychotriler s originálnym zvratom, pri ktorom sa budete zamýšľať nad tým, čo ste prehliadli. Mrazivé čítanie s kvalitnou sondou do psychiky jednotlivých postáv.

8. Muž so zázračnými rukami

Joseph Kessel

Vydavateľstvo MONICQA PUBLISHING

316 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA VERONIKA

Fascinujúci príbeh (ne)obyčajného doktora, ktorý dokázal prejsť cez rozum najobávanejšiemu veliteľovi Tretej ríše – Heinrichovi Himmlerovi. Pútavé a napínavé čítanie podľa skutočných udalostí. Príbeh doktora Félixa Kerstena vás vtiahne a nepustí až kým neprečítate poslednú stranu.

 ⠀

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DOMINIKA

Muž so zázračnými rukami je bravúrne napísaná kniha, ktorú si musí prečítať každý, koho zaujíma pozadie druhej svetovej vojny. Život dobráka Félixa Kerstena, ktorý sa nechcene stane lekárom Himmlera, vás dostane. Ako ľahko sa dá ťahať za nitky a zmanipulovať tohto vysokopostaveného veliteľa. Vynikajúca kniha tak pre ženy ako aj pre mužov. Určite si ju nenechajte ujsť.

9. Pravda o nás dvoch

Hana Repová

Vydavateľstvo MERIDIANO-press

368 strán

2019

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DENISA

Hoci som sa s autorkinou tvorbou zoznámila cez jej dvojdielnu sériu Boh plače potichu, kniha Pravda o nás dvoch ju za mňa jednoznačne predčila. Dielo napísané s citom, jemným humorom, no predovšetkým realisticky.´Nechýba dávka lásky a zaujímavých myšlienok, pri ktorých sa čitateľ neraz pristaví. 

10. Smutný cyprus

Agatha Chrisie

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ

208 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGER THOMAS

Nie je tajomstvom, že knihy Agathy Christie sú klasikou detektívneho žánru. Kto čítal nejakú jej knihu, vie, akým spôsobom autorka tvorila príbehy a že jej knihy sa zväčša držali akejsi predpísanej šablóny. Kniha Smutný cyprus je však výnimkou. Autorka v nej prvýkrát predviedla Hercula Poirota pred súd, aby dokázal vinu či nevinu obžalovanej. Napriek tomu, že už predošlá autorkina tvorba bola na tú dobu netypická a originálna, touto knihou sa autorka o to viac odklonila od svojej tvorby a ukázala, že má stále čím šokovať. Kniha vyšla v origináli v roku 1940 a slovenského prekladu sa dočkala až v jeseni tohto roka, na kvalite jej to však neuberá. Ide o nadčasové dielo, ktoré má čitateľovi stále čo ponúknuť a pri ktorého čítaní si spolu s Poirotom potrápite sivé mozgové bunky.

11. Deväť brestov

Robert Bryndza

Vydavateľstvo Lindeni

408 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA VIKTÓRIA

Táto kniha bola pre mňa osobne „prekvapením roka 2020“, keďže som od autora žiadnu z predchádzajúcich diel nečítala. Po dlhej dobe sa mi dostal do rúk triler, v ktorom boli vraždy opísané viac, než iba vetou typu „strelil mu guľku do hlavy a nechal ho vykrvácať“. Občasné nechutnosti a celkovo opisy v knihe umožňujú dokonalú vizualizáciu prečítaného v mysli, takže sa kniha číta rýchlo aj napriek tomu, že má pomerne veľa strán. A čerešnička na torte Sériový vrah! Dokonale premyslený sériový vrah. Jednoducho ako celok – výborné dielo.

 ⠀

12. Zlodej duší

Sebastian Fitzek

Vydavateľstvo TATRAN

224 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA VIKTÓRIA

Ako správny „knižný maniak“ sa netajím tým, že považujem tohto kráľa psychotrilerov za svoju nemeckú spisovateľskú lásku. Síce netuším, kde na tie námety chodí, ale kto už od neho niečo čítal, tak ma určite chápe. V tejto knihe sa s predstavivosťou čitateľa zahráva skrz pacientov a zamestnancov psychiatrickej liečebne odrezanej od okolitého sveta počas snehovej kalamity, vďaka čomu vám bude behať mráz po chrbte aj napriek vykurovaniu miestnosti. A podobne, ako pri Dánovi, aj tu sa črtá veľmi sľubná novinka Cesta domov.

(Visited 218 times, 1 visits today)