Sci-fi / fantasy / dystopie,  Tipy a recenzie

Temná hmota – Blake Crouch

Nikto vás nevaruje, že o chvíľu nastane zmena a všetko bude preč. Nijaké poplašné zariadenie, nijaký náznak, že ste sa ocitli nad priepasťou. Možno preto sú tragédie také tragické. Nejde len o to, čo sa udeje, ale ako sa to udeje; úder do chrbta, ktorý vás zasiahne z ničoho nič vo chvíli, keď to najmenej čakáte. Nemáte čas ani len uskočiť a zareagovať.

Mnoho odlišných životov

Jason Dessen žije normálny život so svojou manželkou, synom a pracuje ako univerzitný profesor. V jeden večer si Jason uvedomí, že ho prenasleduje muž. Posledné slová, ktoré počuje predtým ako ho únosca omráči, sú: „Si spokojný so svojím životom?“ Po zobudení Jason zistí, že veľa vecí je inak. Stále žije so svojou manželkou, nemajú syna a on nie je univerzitný profesor, ale génius, ktorý vymyslel niečo, čo by bolo pre mnohých nemožné. Koľko svetov Jason navštívi? Ktorý je skutočný? Dokáže sa vôbec vrátiť do toho, ktorý žil na začiatku? Nechcem prezrádzať viac, aby som vám zbytočne neskazila príbeh, ale po prečítaní určite všetci uznáte, že to je veľmi podarené dielo.

Jeden rozdielny čin v živote a všetko by mohlo byť inak

Blake Crouch v knihe skúma hranice pomocou kvantovej mechaniky a alternatívnych svetov. Po tomto opise sa vám možno zdá, že sci-fi román bude náročný na čítanie, ale za seba môžem povedať, že je to dobrý príbeh, od ktorého som sa nevedela odtrhnúť. Celé fungovanie svetov bolo v diele vysvetlené a odborné názvy čitateľa nenudili. Kniha má oveľa hlbší význam, ak si ho teda dokážeme uvedomiť. Hovorí o najdôležitejších rozhodnutiach v našich životoch a o tom, čo všetko dokážeme urobiť, aby sme si splnili sny. Kniha poukazuje na našu nespokojnosť s tým, čo máme a neustále rozmýšľanie nad tým, čo by bolo keby sa v istej časti života rozhodneme inak. Jason skúsil mnoho svetov, ale najlepší bol pre neho len jeden.

Blake Crouch je autorom trilógie Mestečko Wayward Pines, ktorú si predstavíme neskôr. Ak raz siahnete po dielach tohto muža, nebudete vedieť prestať. Nikdy som si nemyslela, že práve sci-fi budem takto ospevovať, ale považujem ho za veľmi návykového autora. Už sa neviem dočkať, kedy si od neho budem môcť prečítať ďalší príbeh.

Blake Crouch / Foto: goodreads.com
Vydavateľstvo:Zelený kocúr
Väzba:brožovaná
Počet strán:360
Rok vydania:2017

„Geniálne. Túto knihu si budeme dlho pamätať. Blake Crouch vymyslel čosi celkom nové.“

Lee Child, autor románovej série Jack Reacher, po slovensky vyšiel jeho román Nevracaj sa

„Výnimočný román. Už dávno ma kniha takto nevtiahla. Nevedel som ju odložiť.“


Andy Weir, autor sfilmovaného bestselleru Marťan

„Provokatívny príbeh o druhých šanciach, zabalený do geniálneho sci-fi.“


Justin Cronin, autor postapokalyptickej trilógie Priechod

„Fíha. Prečítala som ho na jeden dúšok. Úplne ma to opantalo. Rýchly, múdry, návykový román, jeden z najnápaditejších, aké som po dlhom čase čítala. Ohromujúci triler.“


Tess Gerritsenová, autorka série Rizzoliová & Islesová

„Blake Crouch opäť dokazuje svoje spisovateľské nadanie. Závratný román založený na nevšednom nápade, plný zaujímavých postáv, nebezpečenstva a prenasledovania, končiaci ohromujúcim záverom.“


Barry Eisler, autor série John Rain
(Visited 76 times, 1 visits today)