Trilery / horory

Ak tečie krv. 4 mrazivé poviedky od Stephena Kinga

Starý dobrý Stephen King. Výborne vystavaný príbeh, psychológia postáv, mrazivo vykreslená atmosféra…to je novinka Ak tečie krv. Zbierka štyroch poviedok, ktoré King odkiaľsi vytiahol a jeho fanúšikovia si mädlia ruky.
Ak tečie krv.

Holly Gibneyová z detektívnej agentúry Stratení nájdení pracuje na prípade strateného psa – a na zlepšení svojej asertivity –, keď uvidí v televízii zábery z výbuchu bomby na strednej škole Alberta Macreadyho. Len čo si však znova naladí nočné správy, uvedomí si, že s reportérom, ktorý bol na mieste činu ako prvý, nie je niečo v poriadku.

Tak sa začína poviedka Ak tečie krv, samostatné pokračovanie románu Outsider (IKAR 2019), v ktorom sa jedinečná Holly venuje svojmu prvému sólo prípadu. A to, že zbierka poviedok nesie jej názov, nie je náhoda. „Ak tečie krv, ide to na titulku“ hovorí sa medzi novinármi a reportérmi. Vedia prečo.

Pozrite si booktrailer:

Sprevádzajú ju ďalšie tri príbehy – Telefón pána Harrigana, Chuckov život a Krysa z pera obľúbeného a výnimočne nadaného spisovateľa, ktorý sa počas svojej plodnej kariéry k tejto kratšej literárnej forme opakovane vracia. Mnohé z jeho poviedok sa stali predlohou kultových filmov. Ale ako hovorí Stephen King: „Filmy sú prchavé, zatiaľ čo knihy – aspoň tie dobré – sú na večné veky, alebo aspoň skoro.“

Ak tečie krv je veľmi vydarený mix poviedok majstra hororu a ak ste sa doteraz neodhodlali na jeho veľké hity – možno aj kvôli ich hrúbke, ktorá neraz dosahuje 800, či 1000 strán – vyskúšajte tieto novely.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Kamil Mikulčík:

Kniha Ak tečie krv je vydarená zbierka, ktorá rozhodne poteší každého fanúšika Stephena Kinga a dokáže k nemu priviesť nových nadšencov. Sú tam klasické kingovky, z ktorých mrazí a behajú vám po tele zimomriavky. Výborne vykreslené prostredia, samotná atmosféra, skvelé nápady.

Stephen King je autorom vyše päťdesiatich kníh a všetky sa stali svetovými bestsellermi. K dielam, ktoré vyšli vo vydavateľstve IKAR, patria Odpor, Cyntoryn zvieratiek, Outsider, Spiace krásavice v spoluautorstve so synom Owenom, Koniec hliadky, Stratení nájdení, Revival, Pán Mercedes, Doktor Spánok, Billy Summers či Pod kupolou, podľa ktorého CBS nakrútila úspešný televízny seriál. National Book Foundation ocenila Stephena Kinga v roku 2003 Medailou za prínos k americkej literatúre. Spisovateľ žije v Bangore v americkom štáte Maine s manželkou, spisovateľkou Tabithou Kingovou.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 14 times, 1 visits today)