Krimi / detektívky

Brilantná mladá detektívka zmizla bez stopy

Už dlhé roky píše severské detektívky a hoci má 71 rokov, stále je v kurze. Hakan Nesser získal trikrát cenu za najlepší švédsky krimiromán a tiež prestížne ocenenie Glass Key. V slovenčine dlho jeho knihy nevychádzali, až predvlani prvá s názvom Sieť a teraz novinka Hrana.

Opäť s komisárom Van Veeterenom, ktorý dovolenkuje. A zločin si ho nájde aj tam. V neďalekom pobrežnom mestečku Kaalbringen nájdu dvoch mužov brutálne zavraždených sekerou a miestne autority ho privolajú na pomoc. Vyšetrovanie komplikuje skutočnosť, že medzi obeťami neexistuje očividné spojenie. Svedkov je veľa a možno bol medzi nimi aj vrah…

Situácia sa vyhrotí, keď bez stopy zmizne Van Veeterenova kolegyňa – brilantná mladá detektívka. Pátranie po vrahovi sa stáva zároveň záchrannou misiou, v ktorej sa hrá o čas. Polícia musí konať rýchlo, kým si vrah vyhliadne novú obeť.

Autor Hakan Nesser / Foto: en.wikipedia.org

„V švédčine sa kniha volá Borgmann´s Punkt, v angličtine Borgmann´s Point. Borgmannov bod je veľmi dôležitý okamih v každom vyšetrovaní. A ak chcete zistiť, čo to je, budete si musieť prečítať knihu,“  

odkazuje v špeciálnom videu pre slovenských čitateľov Hakan Nesser.

„Čo myslíte, kedy dostanete páchateľa za mreže?“ spýtal sa ho reportér s červeným nosom pracujúci pre miestnu rozhlasovú stanicu.
„Asi dvadsať minút po tom, čo ho nájdeme,“ odvetil Bausen.

Hrana z vydavateľstva Ikar je vynikajúce severské krimi. Takmer ako partička šachu, v ktorej môže byť každý ťah posledný. Veeteren je dobrá postava – taký trošku cynický starý chlapík, ktorá má svojrázny zmysel pre humor, rád si vypije, miluje šach a jeho osobný život veru nie je vzorový.

Táto séria a celkovo Hakanove knihy zbierali v Škandinávii jedno ocenenie za druhým a sú to skôr príbehy o ľuďoch, ich osudoch, o ich vnútornom svete na pozadí detektívneho vyšetrovania.
Nečakajte nejakú brutalitu, ani mrazivé napätie, ale skôr atmosféru a pekne zamotaný príbeh, v ktorom asi len ťažko budete hádať skutočného vraha. V Hrane budete cítiť more, dážď…

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 16 times, 1 visits today)