Zdravie

Jedzte zdravšie – toto je váš Stravovací kompas

Je zaujímavé, ako mnohí z nás nedôverujú oficiálnym stravovacím odporúčaniam a radšej sa obracajú na iné. Často aj pochybné zdroje.
Zaskočilo to aj nemeckého novinára Basa Kasta, ktorý zrazu vo svojich štyridsiatich rokoch skolaboval s bolesťami na hrudníku. A vynorila sa tak pred ním existenčná otázka: Zruinovalsi zdravie nezdravou stravou (Junkfood) bez akejkoľvek hodnoty?
Predsavzal si, že radikálne zmení svoje stravovanie a vylieči sa sám. Ale čo je skutočne zdravé? Začala sa mnohoročná výskumná cesta do aktuálneho bádania o starnutí a stravovaní.

Jej výsledkom je užitočná kniha Stravovací kompas, ktorá práve vyšla vo vydavateľstve Príroda.

Stravovanie, ktorým sa dá predchádzať tým chorobám, ktoré nám devastujú našu starobu.Stravovanie, ktoré podľa možnosti dokonca brzdí proces starnutia ako taký.

„Pre mňa osobne sa vtedy skutočne začalo niečo celkom iné – v mojej naliehavej situácii mi jednoducho išlo o len o to, aby som sa zbavil problémov so srdcom. Tak som začal vyhľadávať informácie, pričom hlavou sa mi preháňala jediná otázka: Čo mám jesť, aby som si šetril srdce?“

vysvetľuje pozadie autor knihy.

V Stravovacom kompase preto nielen skúma, akými potravinami možno predchádzať typickým chorobám staroby, ale tiež – čo je obsahom štvrtej a poslednej hlavnej témy tejto knihy – ako stravovanie pôsobí na proces starnutia ako taký:
Existujú potraviny, ktoré urýchľujú starnutie?
Či, naopak, ak otázku mierne zveličíme: Sú aj také, ktorými sa dá „prejesť sa do mladosti“?
Alebo je to naivná predstava?

Bas Kast sa v knihe Stravovací kompas tiež venuje otázkam ako:

  • Čo jedia dlhoveké národy?
  • Ako sa efektívne chudne?
  • Dá sa vyhnúť typickým chorobám staroby?
  • Možno sa určitými potravinami udržať mladým?

Z tisícok miestami odporujúcich si štúdií filtruje overené poznatky o zdravej strave. Na ceste k nim odhalí mnohé stravovacie mýty. Objektívny pohľad na zozbierané dáta a poznatky uplynulých desaťročí odhaľuje: mnohé veci, ktoré považujeme za zdravú stravu, môžu značne škodiť nášmu telu. A naopak, niektoré potraviny so zlou povesťou sa ukážu ako veľmi liečivá medicína.

„Pomocou informácií zostavených v Kompase môžete, dokonca by ste mali, pre seba vytvoriť vlastný spôsob stravovania – na serióznej báze poznatkov, ďaleko od zneisťujúcich diétnych metód a mýtov,“

dodáva Kast.

Kniha Basa Kasta, ktorej obsahom je vedecky odskúšaná liečivá strava, sa nás usiluje priviesť k tomu, aby sme pochopili zásadný zmysel zdravého stravovania a diét. Posúva naše myslenie smerom k tomu, aby sme prehliadli čarovné formulky a zavádzajúce reklamy samozvaných diétnych guru a lepšie sa vyznali v monštruóznej stravovacej a informačnej džungli. So Stravovacím kompasom nás už nikto nemôže zaskočiť v otázkach stravovania!

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 39 times, 1 visits today)