Detská literatúra,  Tipy a recenzie

Májové knižné novinky pre vaše deti – inšpirujte sa!

Máme pre vás 6 tipov od Stonožky – kamošky vašich detí, ktorá každý mesiac prináša krásne knižky do vašich domácností. Klasiky v ilustrovanom vydaní, leporelá, príbehy o zvieratkách, ale aj knižky, ktoré podporujú rozvoj vašich detí. Inšpirujte sa.

Rozprávky spod černičia

V edícii Ilustrovaná svetová klasika vyšla úžasná knižka, ktorá vás vezme do čarovného sveta myších obyvateľov v černicovej húštine. Príbehy dobrosrdečných, starostlivých myšiek obleteli celý svet. Vyberte sa na prechádzku k černičiu. Ktovie, možno keď sa lepšie prizriete, uvidíte v kríkoch malé domčeky a v nich usilovné, usmiate myšky…

„Predtým, ako sa autorka pustila do písania, strávila päť rokov výskumom. V príbehoch sa odráža jej láska k prírode, zvyklostiam a tradičným remeslám,“

približuje Lucia Hlubeňová z vydavateľstva Ikar.

Rozprávky spod černičia vychádzajú v slovenčine prvýkrát, vo svete sa z nich predalo už vyše 7 miliónov výtlačkov. Kompletné vydanie obsahuje týchto 8 rozprávok: Jarný príbeh, Letný príbeh, Jesenný príbeh, Zimný príbeh, Tajné schodisko, Vysoké vrchy, Morský príbeh a Poppine deťúrence.

„Prvé ma uchvátili autorkine neuveriteľne precízne a podrobné ilustrácie. V samotných príbehoch ma zasa zaujala dobromyseľnosť a láskavosť, ktoré z nich vyžarujú, a tiež totálna absencia násilia v akejkoľvek podobe. Pre najmenších sú to perfektné rozprávky na dobrú noc,“ dodáva Zdenka Buntová, ktorá knihu krásne preložila.  

Kubko na prázdninách

Ďalšia knižka pre deti od 3 rokov a ďalší diel v sérii Učíme sa rozprávať. Doteraz vyšli tri knihy – Kubko sa učí rozprávať, Kubko hovorí prvé slová a Kubko a rečové cvičenia.
Teraz je tu teda štvrtá kniha a ak sériu ešte nepoznáte, spoznajte Kubka a jeho veselú rodinku a prežite s nimi nezabudnuteľné prázdniny!

Aj tento príbeh milých dobrodružstiev pomáha hravým spôsobom rozvíjať a precvičovať artikuláciu, čiže schopnosť správne vyslovovať jednotlivé hlásky.

„Kniha je užitočná aj pre rodičov, lebo im umožňuje sledovať, či ich dieťa zvláda výslovnosť samo, alebo či potrebuje pomoc logopéda. Zároveň ju možno veľmi dobre využiť aj ako pomôcku pre deti, ktoré už logopéda navštevujú. Pri čítaní s rodičom si môžu hravou formou precvičovať správnu výslovnosť,“

hodnotí knižku logopedička PhDr. Lucia Palugyayová.

Na každej strane pekné ilustrácie, krátky príbeh a v spodnej časti vybrané predmety z príbehu.

Sme záhradníci

„Príbeh našej rodinnej záhrady sa zrodil z jednej malej paprade. Ocko si ju všimol v stavebninách, keď si šiel kúpiť nejaké potrebné náradie. Vraj mu udrela do očí, nemohol ju obísť a napadlo mu, že mama sa jej určite poteší…“ Tak sa to všetko začalo.
Malou krabicou, v ktorej sa snažili vypestovať rajčiny, dnes majú veľkú rodinnú záhradu, kde si pestujú vlastné ovocie a zeleninu. Aj keď to nie je vždy ľahké a nie vždy sa im všetko podarí tak, ako chcú, pre rodinu Gainesovcov je záhrada niečím, čo ich spája a posilňuje. Joanna z ich príbehu vytvorila nádhernú detskú knižku, ktorej milé ilustrácie odhalia čaro záhrady každému zvedavému čitateľovi.

Cesta za vypestovaním vlastného ovocia a zeleniny nie je vždy jednoduchá a musia sa popasovať s rôznymi problémami a záhradnými nepriateľmi, či počasím, ale práve to je pre malých záhradníkov skvelou školou života.

Čím budem?

Nádherná obrázková knižka pre deti od 3 rokov plná veselých veršíkov o tom, čím všetkým môžeš byť. „Čím chceš byť dnes ráno, večer a čím zajtra zas? Raz si pirát s jedným okom, postrach všetkých nás, inokedy zas staviaš lietajúce stroje alebo si kozmonaut, pán rakety svojej?“

Každý deň môže byť krásny a zaujímavý. Každý deň môže vaše dieťa prežiť úžasné dobrodružstvá. Bude bádateľom, klaunom, superhrdinom alebo lekárom?
Závisí to len a len od vášho drobca.

Na každej strane nájdete krásne ilustrácie a milé veršíky, ktoré si môžete s dieťaťom hovoriť nahlas. A pritom môžete diskutovať, čím by naozaj chcelo byť.
„Leukoplast je zázrak malý, mydlo kiahne rýchlo zmyje, fonedoskop prezradí ti, či srdiečko správne bije.“

Sovička Eli chce mať kamaráta

Láskavý príbeh o priateľstve na dobrú noc. Pretože vedzte, že skutoční kamaráti si k sebe vždy nájdu cestu, stačí mať otvorené srdce…

Poznáte sovičku Eli? Že nie?! Nuž, Eli má rada noc, keď sa na nebi prebúdzajú hviezdy, jedna za druhou. Ako tak sama sedí za svitu mesiaca na konári, pomyslí si: „Bolo by fajn mať nejakého kamaráta, s ktorým by som sa mohla hrať.“

Každý z nás túži po priateľstve. Sovička Eli nie je výnimkou. Na svojich potulkách sa zoznámi s kravičkou Matildou, čajkou Grétou či žabiakom Tobiášom. Zdá sa však, že všetky zvieratká sa chcú hrať iba cez deň, keď ona potrebuje spať. Môže sa premáhať, koľko chce, spánok na ňu predsa len doľahne. Podarí sa jej nájsť vytúženého kamaráta? My vám prezradíme, že áno, bude to veselá Tea a je to…no, to si musíte prečítať sami, aké je to zvieratko. Vo dvojici im je teraz skvele, skáču, tancujú, smejú sa a stvárajú rôzne kúsky.

Maľované čítanie

V Maľovanom čítaní nájdu deti riekanky a krátke vtipné príbehy, v ktorých sú niektoré slová nahradené veselými obrázkami. Knižka výborne poslúži k rozvíjaniu slovnej zásoby a poskytne začínajúcim čitateľom mnoho zábavy pri premýšľaní, ktoré slovo do textu doplniť namiesto obrázka.

V knižke sú príbehy o slniečku, kamarátoch, nových pastelkách. Príbeh Čo všetko je guľaté preverí deti, či poznajú kokosový orech, melón, paradajku, balón alebo hlávku kapusty. Na čom jazdím najradšej? sa bude páčiť najmä chlapcom 🙂 Veľmi pekná je kapitolka Kto ich pozná o zvieratkách, ale tiež Kde sme boli cez prázdniny a Čo mi rozprával vianočný stromček.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 62 times, 1 visits today)