Tipy a recenzie

12 knižných tipov od bookblogerov (3)

Každý rok prinesie stovky nových titulov. Niektoré si získajú našu pozornosť okamžite, iné sú skrytými pokladmi čakajúcimi len na to, kedy ich objavíme. Tak prečo si nenechať poradiť?

V tejto sérii článkov som sa rozhodol dať dokopy niekoľko desiatok knižných tipov a odporúčaní od viacerých slovenských bookblogerov/blogeriek, ktorým úprimne ďakujem. Nepochybujem, že tu inšpiráciu nájdu (najmä pred Vianocami) všetci, ktorí sa riadia heslom „kúp mi radšej knihu!“

Nech sa páči, tretia dvanástka tipov:

1. Ako nakŕmiť diktátora

Witold Szablowski

Vydavateľstvo Absynt

276 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGER ROBO

Reklama na jednu z populárnych čokoládových tyčiniek pracuje s tézou, že hlad mení naše uvažovanie, rozhodovanie a správanie. Pocit dobrého jedla v žalúdku nás robí lepšími, rozumnejšími a predvídateľnejšími. Naopak, s prázdnym bruchom sme nervózni, nesústredení, správame sa podráždene a nepredvídateľne. Pre dobro nás všetkých je preto nutné, aby ľudia, ktorí majú v rukách moc netrpeli hladom a boli dobre živení. O osude pospolitého ľudu do značnej miery rozhoduje zručnosť a majstrovstvo kuchára, na ktorého bedrách leží údel vyhovieť chuťovým preferenciám a výživovým potrebám nejakého vladára. Kniha Ako nakŕmiť diktátora vykresľuje príbeh piatich kuchárov v službách autoritatívnych politických lídrov. Ide o tretiu knihu od Witolda Szablowskeho, ktorú vydalo Vydavateľstvo Absynt. Vzhľadom na jej tému a spracovanie má azda najväčší potenciál na to, aby zarezonovala medzi širším publikom.

2. Anjel v podsvetí

Juraj Červenák

Vydavateľstvo Slovart

415 strán

2020

ODPORÚČA BOOKLOVER MAREK

Nový prípad pre dvojicu detektívov Stein a Barbarič odohrávajúci sa v dobovej Plzni. Rituálne vraždy, intrigy na cisárskom dvore a pátranie po zmiznutom bratovi. Červenák sa opäť prekonal.

3. Bohémky

Lucia Chrenko

Vydavateľstvo BASE M&I

153 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DOMINIKA

Kniha Bohémky by sa mala dostať do rúk každej ženy. Je to ideálny darček, či už ho dá žena svojej kamarátke alebo ho daruje muž svojej „bohémke“. Som si istá, že každá si v nej nájde niečo pre seba. Minimálne si začneme viac vychutnávať život. Okrem sladkých receptov vás očaria príbehy tejto štýlovej ženy. Ja som mala pocit, akoby som s autorkou sedela pri pohári vína a ona mi rozprávala svoje zážitky z ciest a života. Veľakrát som sa usmievala. Mala som pocit, že sme kamarátky a myslím, že práve o to v tejto knihe ide. Ukázať ženám, že všetky môžeme byť a aj sme „bohémky“.

4. Červ

František Kozmon

Vydavateľstvo IKAR

392 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA TERKA

Aké by to boli Vianoce bez dobrej detektívky? Viem, že všetci už čakáte na nového Dána, ale prečítajte si aj nového Kozmona. Piata kniha zo zvieracej série Červ je napínavé čítanie, správne zamotané a nepredvídateľné. Túto knihu si užijete až do konca. Autor si pre nás pripravil kvalitnú detektívku. Poďte spolu s Marekom Wolfom pátrať po vrahovi, ktorý je fascinovaný červami. Odporúčam všetkým milovníkom detektívnych románov a napínavých príbehov. 

 ⠀

ODPORÚČA BOOKBLOGER THOMAS

Na tvorbu slovenského spisovateľa Františka Kozmona som narazil v dobe, keď na pulty kníhkupectiev smerovala jeho vtedajšia novinka Kukučka, ktorá je tretím dielom z takzvanej „zvieracej série“. A práve od tej doby som na autorových knihách priam závislý. Červ je už piatym dielom tejto série a je priamym dôkazom toho, ako sa autor v každej novej knihe čoraz viac prekonáva a nastavuje si novú latku. Napriek tomu, že autor vymýšľa stále zaujímavejšie spôsoby vrážd, taktiež výrazne pracuje aj s dejovými líniami jednotlivých postáv, ktoré sa počas jednotlivých kníh vyvíjajú. A Červ je toho skvelým príkladom. Do rúk sa vám dostane detektívka, ktorá je plná napätia, nečakaných zvratov, no zároveň sa autor v knihe zaoberá otázkami, ktoré rieši väčšina z nás. Napriek tomu, že má kniha skoro 400 strán, prečítal som ju v priebehu piatich hodín. Myslím si, že už len to je znakom toho, aká kvalitná kniha to je.

5. Deti Duny (Séria Duna)

Frank Herbert

Vydavateľstvo Premedia

400 strán

2020

ODPORÚČA BOOKLOVER MAREK

Dva znepriateľené rody a chlapec so zázračnými schopnosťami. Kultová klasika sci-fi žánru vás prenesie na púštnu planétu Arrakis, plnú vzácneho korenia a obrovských červov. Prečítajte skôr ako sa vydáte do kina.

6. Klamársky život dospelých

Elena Ferrante

Vydavateľstvo INAQUE

320 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA ADI

Ferrante patrí medzi najlepšie spisovateľky súčasnosti a dokazuje to aj touto knihou, v ktorej sa pozerá na chaotický život dospelých očami ich detí. Pretože životy dospelých sú mätúce, siahajú ďaleko pred narodenie ich detí a pritom ich stále veľmi ovplyvňujú. Autorka všetko zachytáva spôsobom, ktorý v sebe veľa skrýva a dokonale zachytáva bežný život.

7. Krásny život tučniakov

Ivana Alexi

Vydavateľstvo IKAR

248 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DIA

Prekvapivo, táto knižka od slovenskej autorky ma vytiahla z hlbokého čitateľského bloku, ktorý som nevedela prekonať najmenej dva mesiace. Bola taká príjemne romantická, filozofická a často som sa pri nej usmievala – či už pre to, lebo som sa na niečom pobavila alebo súhlasila s hlavnou postavou.

 ⠀

8. Sedem manželov Evelyn Hugovej

Taylor Jenkins Reid

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ

400 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DENISA

Táto kniha ma už od svojich prvých stránok presvedčila o tom, že popularita, ktorá sa okolo nej rozpútala, je bezpochyby namieste. Postava Evelyn Hugo je síce fiktívna, avšak autorka si zaslúži veľký obdiv za to, nakoľko autenticky ju dokázala vykresliť. Život v pozlátku nemusí byť vôbec ideálny, a táto kniha túto skutočnosť do bodky potvrdzuje.

9. Slnečnice

Sarah Winman

Vydavateľstvo ODEON

216 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA VERONIKA

Slnečnice vás dostanú citlivým a rozvážnym rozprávaním dvoch najlepších priateľov, ktorí všetky etapy života prežívajú spoločne až kým sa niečo zmení. 

Je to príbeh o láske, o priateľstve,…

Boľavé, citlivé a krásne čítanie.

 ⠀

10. Ty krásna, temná Vanessa

Kate Elizabeth Russell

Vydavateľstvo Lindeni

424 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA ADI

Vanessin životný príbeh nám odhaľuje zmes manipulácie, bolesti a traumy, ktorú častokrát nevidíme, nie je hmatatateľná, a pri tom tak hlboko zakorenená v mysliach obetí. Ako ťažké je vyznať sa vo vlastných pocitoch a pohnútkach, keď boli ovplyvňované v zraniteľnom veku. Ako veľmi komplexné sú pocity a príbehy, ktoré obete zneužívania zažívajú. Ako máme každý nakreslenú tú pomyselnú čiaru inde a poznačia nás rôzne veci. Jedna z najťažších, ale aj najlepších kníh, aké som kedy čítala.

11. Tyll

Daniel Kehlmann

Vydavateľstvo Lindeni

344 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DANIELA

Román od rakúsko-nemeckého autora Daniela Kehlmanna, Tyll predstavuje pre mňa spojenie histórie, ľudských osudov s umením v príbehoch z obdobia tridsaťročnej vojny. Osem rozličných dejových línii nám približuje spoločenský život v prvej polovici 17. storočia. Autor hravo a s dostatočnou výrečnosťou opisuje ľahkosť myslenia niektorých ľudí. Myslenie poznačené rôznymi poverami, chamtivosťou rýchlo využili fanatici. Kniha Tyll je dobrodružná výprava, ktorá sa hrala s mojou pozornosťou od prvých strán. Kniha ma oslovila svojím originálnym spracovaním príbehu.

ODPORÚČA BOOKLOVER MAREK

Príbeh povesťami opradeného kaukliara Tylla Ulenspiegla na pozadí tridsaťročnej vojny. Vynikajúco vystihnutá atmosféra doby, historické postavy, zaujímavý dej a netradične spracovaná obálka. Za mňa rozhodne jedna z najlepších kníh tohto roka.

12. Včelár z Aleppa

Christy Lefteri

Vydavateľstvo TATRAN

256 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DANIELA

Žijete pokojným rodinným životom, venujete sa svojej najväčšej záľube, ktorá vás živí. Pomaly, prefíkane sa do mesta vkradne nepokoj, zloba. Ohrozuje to existenciu ľudí. Hlavná postava príbehu Nuri zo svojou manželkou sa rozhodli pre odvážny čin, opustiť domov, piliere svojej existencie a vydávajú sa za lepším životom. Autorka napísala fiktívny príbeh, ktorý nesie v sebe skutočné základy ľudí s ktorými pracovala ako dobrovoľníčka v azylovom centre v Grécku. Kniha búra predsudky a svojou jemnosťou a citlivým prístupom ma veľmi oslovila.

ODPORÚČA BOOKLOVER MAREK

Včelár Nuri a jeho slepá žena Afra sa po smrti syna snažia dostať do Anglicka. Kniha o strastiplnom osude migrantov zo Sýrie, plná ľudskosti, lásky a nádeje. Povinné čítanie.

(Visited 211 times, 1 visits today)