Pseudonymy spisovateľov

Čo spája menej známeho spisovateľa Richarda Bachmana so Stephenom Kingom?

Je autorom viac ako šesťdesiatich románov a len ťažko by sme medzi nimi našli taký, ktorý by nedostal filmovú podobu. Tak plodný spisovateľ a meno Richard Bachman počuješ možno prvýkrát?

Nenechaj sa zmiasť. Ide o pseudonym Stephena Kinga, jedného z najúspešnejších autorov 20. storočia, ktorý pod týmto „krycím menom“ napísal sedem románov zo svojej bohatej tvorby.

Prečo pseudonym?

Postoj vydavateľov v začiatkoch Kingovej spisovateľskej kariéry nebol naklonený vydávaniu viac ako jednej knihy ročne od jedného autora. Hlavným argumentom bolo presýtenie trhu, čo by uškodilo značke „King“ tým, že viaceré vydania by sa vzájomne oberali o tržby. Pre plodného spisovateľa, ktorého „profesionálnym problémom“, ak sa to tak dá nazvať, bolo, že z neho nápady vychádzali tak prirodzene ako z väčšiny ľudí pot, to bolo veľmi obmedzujúce. Bol už unavený z týchto argumentov, preto sa rozhodol predložiť jeden zo svojich starších rukopisov svojmu vydavateľovi brožovaných kníh, New American Library (NAL), s výhradou, že bude vydaný pod pseudonymom.  Editorka vydavateľstva NAL Elaine Koster súhlasila s utajením, okrem iného aj s tým, že väčšina zamestnancov vydavateľstva NAL, dokonca aj samotný riaditeľ nebudú vedieť, že ide o Stephena Kinga.

Zrod Richarda Bachmana

King pôvodne preferoval pseudonym Gus Pillsbury, čo bolo meno jeho starého otca. Už len tento fakt naznačoval, že nepôjde o najšťastnejšiu voľbu, keďže sa ním mohol veľmi jednoducho prezradiť medzi svojimi skalnými fanúšikmi. Preto sa rozhodol pre iný pseudonym. Keď mu zavolali z vydavateľstva a požiadali ho o finálny presudonym, podľa slov Kinga hrala v miestnosti nahrávka jeho obľúbenej kapely Bachman- Turner Overdrive a na jeho stole ležal román Richarda Starka. Stark bol pseudonym pre spisovateľa kriminálnych románov Donalda E. Westlakeho – odtiaľ teda „Richard Bachman“.

Inšpirácia pre Kingov pseudonym. Spisovateľ Richard Stark a skupina Bachman-Turner Overdrive.

Kingova tvorba pod pseudonymom

Potreba vydávať viac ako jednu knihu ročne nebola jedinou Kingovou motiváciou prečo sa rozhodol skryť svoje majstrovstvo pod meno neznámeho autora Richarda Bachmana. Už dlho uvažoval nad tým, či je úspech otázkou šťastia alebo talentu.

V priebehu piatich rokov vydal pod pseudonymom štyri romány. Rage, The Long Walk, Roadwork a The Running Man zaznamenali prinajlepšom skromný predaj a čitateľské reakcie boli dosť vlažné. Zatiaľ čo King dostával od čitateľov 50 až 60 listov mesačne, Bachman možno dva. Napriek tomu sa zdalo, že si svoje alter ego užíva a dokonca pre neho vymyslel morbídny životopis. V jeho mysli bol Bachman šťastne ženatý farmár na hydinovej farme v New Hampshire, ktorý po nociach píše romány. No v dôsledku prekonanej choroby, ktorá mu zdeformovala tvár nemohol poskytovať rozhovory.

Zoznam diel, ktoré vyšli pod pseudonymom Richard Bachman:

RageNAL1977
The Long Walk (CZ: Dlouhý pochod)NAL1979
Roadwork (CZ: Srovnáno se zemí)NAL1981
The Running man (SK: Muž na úteku / CZ: Běh o život)NAL1982
Thinner (SK: Kliatba / CZ: Zhubni)NAL1984
The Bachman Books (zbierka bez románu Thinner)NAL1985
The Regulators (CZ: Strážci zákona)Dutton1996
Blaze (SK: Drobec / CZ: Blaze)Scribner2007

Odhalenie

Kingove krytie vydržalo prekvapivo dlho. Vydanie románu Thinner z roku 1984 však prinieslo nové podozrenie o Bachmanovi. Na rozdiel od predošlých štyroch románov mal tento hororovú podobu.

Spojenie medzi Kingom a Bachmanom bolo odhalené Stevenom Brownom, pracovníkom Olssonovho kníhkupectva vo Washingtone DC. Keď Brown získal predbežnú kópiu románu nadobudol presvedčenie, že číta Kingov román . Aby potvrdil svoje podozrenie, navštívil Kongresovú knižnicu s cieľom preskúmať autorské práva na každý Bachmanov titul. Všetky, až na jeden, ​​boli zaregistrované pod menom Kirby McCauley, ktorý nebol nikto iný ako Kingov literárny agent. Titul Rage zaregistroval samotný Stephen King. 

Foto Richarda Bachmana. V skutočnosti ide o Richarda Manuela, poisťovacieho agenta Kirbyho McCauleya, ktorý bol zase literárnym agentom Stephena Kinga / Foto: stephenking.fandom.com

Brown kontaktoval McCauleyho s dôkazmi a požiadal ho o radu, čo urobiť so zhromaždenými informáciami. Nemal v pláne vyjsť s nimi len tak na svetlo, ale v tejto dobe naberala na sile teória, že za Richardom Bachmanom stojí samotný Stephen King, takže King aj vydavateľstvo NAL čelili množstvu otázok od novinárov. Vtedy sa King rozhodol zavolať priamo Brownovi a ponúknuť mu exkluzívny rozhovor, v ktorom sa odhalil ako Bachman. Toto viedlo k uverejneniu článku v novinách Washington Post, ktorý napísal Brown a oznámil v ňom Bachmanovu „smrť“, pravdepodobne na následky „rakoviny pseudonymu“. 

Stephen King píše ako Richard Bachman

S povolením Kinga vypustilo vydavateľstvo NAL do obehu vydanie románu Thinner, na ktorom bolo uvedené : „Stephen King píše ako Richard Bachman.“ V nasledujúcom roku boli znovu vydané predchádzajúce tituly Bachmana v zbierke nazvanej The Bachman Books, pričom predaj už viac zodpovedal Kingovým knihám.

Foto: abebooks.co.uk

To, či by Bachman mohol jedného dňa konkurovať Kingovi v popularite, zostane zrejme záhadou. Samotný King mal záujem pokračovať v písaní pod pseudonymom a naplno rozvinúť Bachmanovu identitu, no k odhaleniu prišlo príliš skoro na to, aby dokázal nájsť odpoveď na otázku, či je úspech otázkou šťastia, alebo talentu.

Zdroj:

https://getpocket.com/explore/item/known-alias-how-stephen-king-was-outed-as-richard-bachman

https://stephenking.com/library/bachman_novel/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Richard_Bachman

https://stephenking.fandom.com/wiki/Richard_Bachman

(Visited 155 times, 1 visits today)