Pseudonymy spisovateľov

George Orwell – pseudonym autora najvplyvnejšieho dystopického románu

Otec „newspeaku“

Eric Arthur Blair, to je skutočné meno britského spisovateľa, esejistu a kritika, ktorý sa do svetovej literatúry okrem iných románov, predovšetkým však esejí, zapísal svetoznámou dystopickou klasikou 1984. „Big Brother“, „doublethink“, či „thoughtcrime“ sú dobre známe neologizmy, ktoré vzišli práve z tohto diela plného „newspeaku“. Kto však dnes pozná Blairovho „Veľkého brata“? To Orwellov „Veľký brat“ nás stále vidí. Prívlastok „orwellovský“ sa udomácnil v mnohých jazykoch ako synonymum totálnej kontroly spoločnosti vyššou inštanciou, pred ktorou nie je možné skryť sa. Poďme však k pôvodu pseudonymu.

Zoznam pseudonymov

Blair pôvodne predložil svojmu agentovi Leonardovi Mooreovi zoznam niekoľkých pseudonymov: P.S. Burton, Kenneth Miles, H. Lewis Allways a George Orwell. V liste najviac vyzdvihol práve posledný. Jeden z dôvodov prečo si vybral tieto štyri bol, že meno „Blair“ znelo príliš škótsky. Chcel niečo viac anglické. Prečo si však vybral práve posledné menované súvisí s oblasťou v Anglicku (Suffolk), kde žili jeho rodičia a obdobie, ktoré tam strávil sa spája s jeho skorou tvorbou.

Rieka Orwell, ktorá mala byť inšpiráciou pre Blairov pseudonym.
Foto: googlemaps.com

V Suffolku sa totiž nachádza rieka s názvom Orwell. Nedá sa však vylúčiť, že by mohlo ísť aj o dedinu Orwell pri Cambridge, ktorú pri návšteve svojho priateľa tiež navštívil, ale to je menej pravdepodobné. Meno George si podľa všeobecného konsenzu názorov vybral pravdepodobne preto, že je to typické anglické meno. Inšpiráciou však mohol byť aj samotný svätý Juraj, ktorý je patrónom Anglicka a Blair ho spolu s drakom zo známej legendy spomína v niekoľkých svojich dielach.

Z britského imperialistu, literárny rebel 

Orwell sa nikdy úplne nevzdal svojho pôvodného mena, ale jeho prvá kniha Na dne v Paríži a v Londýne sa objavila v roku 1933, už ako dielo Georgea Orwella. Časom sa s ním jeho pseudonym stal tak úzko spätý, že len málo ľudí poznalo jeho pravé meno. Zmena mena zodpovedala aj hlbokému posunu v jeho životnom štýle. Z niekdajšieho piliera britského imperialistického zriadenia sa stal literárny a politický rebel.

Záber z filmu 1984, ktorý uzrel svetlo sveta presne v roku 1984.
Foto: imdb.com


„Kto ovláda prítomnosť, ovláda minulosť – kto ovláda minulosť, ovláda budúcnosť.“

George Orwell

Zdroj:

http://www.orwelltoday.com/orwellpenname.shtml

https://www.britannica.com/biography/George-Orwell

https://literature.stackexchange.com/questions/1671/why-did-george-orwell-name-himself-after-the-river-orwell

Titulné foto:

commons.wikimedia.org

(Visited 196 times, 1 visits today)