Odborná a náučná literatúra

Miesto, ktoré ma fascinuje väčšinu života!

Ako Island zmenil svet nie je len objavne napísaná a poučná kniha. Je aj zábavná a podáva živý, plastický obraz miesta, ktoré ma fascinuje väčšinu života. Rozhodne stojí za prečítanie!“

odkazuje Jane Smiley, americká spisovateľka, ktorá získala prestížnu Pulitzerovu cenu.

Ako Island zmenil svet je pútavé rozprávanie o tom, ako maličký ostrov uprostred Atlantiku po stáročia ovplyvňoval svet.

Možno viete, možno nie – dejiny Islandu sa začali pred 1 200 rokmi, keď istý frustrovaný vikinský kapitán a jeho neschopný navigátor narazili na súš uprostred severného Atlantiku. Odrazu ostrov nebol už len hniezdom rybárov dlhochvostých. Vyrástol na ňom národ, ktorého diplomati a hudobníci, námorníci a vojaci, sopky a rastliny nenápadne a nezvratne menili svet.

Kniha Ako Island zmenil svet vás vezme na kuriózne putovanie históriou, aby im ukázala úlohu Islandu v pestrej škále udalostí, ktoré hýbali dejinami – od Francúzskej revolúcie cez vznik štátu Izrael až po pristátie na Mesiaci.
Malý národ malého ostrova sa znovu a znovu ocital v úzkom vzťahu s dejinnými zvratmi, ktoré formovali svet do podoby, v akej ho poznáme dnes. Dozviete sa, ako to všetko prebiehalo, a navyše sa pri tom výborne zabavíte!

Pozrite si, čo o knihe hovorí sám autor:

Kniha, ktorá nielen pobaví, ale aj poučí, dozviete sa všeličo nové, prekvapivé – pobaví vás napríklad spomínané stretnutie Reagan-Gorbačov. Dom, v ktorom sa stretli, je vraj plný duchov Pozadie, okolnosti…. alebo Bobby Fischer, jeho šachový súboj s Borisom Spasským, chcel o ňom nakrútiť film Miloš Forman až po to, ako získal azyl na Islande.

Pekný príklad, že na veľkosti nezáleží a že aj malé krajiny a národy vedia urobiť veľkú dieru do sveta.
Odporúčame prečítať, ak máte radi knihy na štýl Billa Brysona (Ľudské telo, Stručná história takmer všetkého) alebo Tima Marshalla (V zajatí geografie).
Autor má evidentne zmysel pre humor, dobrý štýl písania.

Egill Bjarnason je islandský novinár. Jeho reportáže o Islande vychádzajú v renomovaných periodikách ako The New York Times, National Geographic a Lonely Planet. V súčasnosti prednáša na Islandskej univerzite v Reykjavíku.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 25 times, 1 visits today)