Tipy a recenzie

Príbeh včiel – Maja Lunde

Kniha s environmentálnou tematikou, ktorá vás prinúti začať veriť v lepší svet. Hlavným problémom je hromadný úhyn včiel, ktorý je pozorovaný aj na Slovensku. Maja Lunde v knihe predstavuje tri rodiny s rôznymi príbehmi. Jeden sa odohráva v minulosti, druhý v súčasnosti a posledný sa venuje budúcnosti. Všetci protagonisti majú určitý vzťah ku včelám a v ich rodinách sa odohráva zaujímavý príbeh. Maja nám podáva fakty týkajúce sa včelárstva, popisuje prvé slamené úle až po tie, ktoré poznáme dnes. Úhyn včiel je veľkým problémom, ktorému sa venuje málo pozornosti, preto niet divu, že sa dielo stalo celosvetovým bestsellerom.

Odlišné príbehy, rozdielne rodiny, podobný vzťah ku včelstvu

Minulosť – rok 1852. Prvý príbeh je o vedcovi menom William, ktorý skúma včely a jeho snom je vytvoriť úplne nový typ úľa. Neskôr sa mu to aj podarí a stane sa z neho slávny vedec. Jediné, po čom však túži, je vybudovať si dobrý vzťah so synom, ktorý má úplne iné záľuby ako je otec.

Prítomnosť – rok 2007. George je včelár, ktorý rieši nevídaný úhyn včelstiev. Dúfa, že to celé zachráni jeho syn, ktorý sa ale včelám venovať nechce. Má iné ciele, chce študovať, nájsť si prácu a aj kvôli tomu sa s otcom častokrát poháda. Postupne si ku sebe nájdu cestu a je z toho pekný príbeh.

Budúcnosť – rok 2098. Tao je matka, ktorá ručne opeľuje stromy. Dôvodom je úhyn včiel. Na rodinnom výlete jej vezmú syna, ona sa vyberie hľadať ho, aby zistila, čo sa s ním stalo. V tomto príbehu je opísaný zničený svet, ktorý mňa osobne veľmi zasiahol. Aj takto totiž môžeme skončiť, ak sa svet nespamätá. Môže sa zdať, že príbehy majú so včelami spoločné veľmi málo, no autorka vie čo robí, a nakoniec do seba všetko dokonale zapadne.

Dôležitosť včiel

Kniha ma chytila za srdce, aj keď na jednej strane negatívne. Uvedomujem si, že takto to môže skončiť, ak budeme pokračovať v ničení sveta. Častokrát si neuvedomujeme, že rastliny, živočíchy a vlastne celá planéta dokážu bez nás žiť, no my to bez nich nedokážeme. Kniha vyzerá byť veľmi jednoducho napísaná, no donúti vás premýšľať o mnohých veciach. Nie len o prírode, o ktorej je to prioritne, ale aj o vzťahoch v rodine, ktoré sú niekedy zanedbané. Presne tak, ako príroda. Ak sa nebudeme starať o prírodu, zničíme ju. Ak sa nebudeme starať o vzťahy, taktiež ich môžeme zničiť.

Vydavateľstvo:

Väzba:

Počet strán:

Rok vydania:

Slovart

pevná väzba s prebalom

344

2018

(Visited 83 times, 1 visits today)