Tipy a recenzie

12 knižných tipov od bookblogerov (4)

Každý rok prinesie stovky nových titulov. Niektoré si získajú našu pozornosť okamžite, iné sú skrytými pokladmi čakajúcimi len na to, kedy ich objavíme. Tak prečo si nenechať poradiť?

V tejto sérii článkov som sa rozhodol dať dokopy niekoľko desiatok knižných tipov a odporúčaní od viacerých slovenských bookblogerov/blogeriek, ktorým úprimne ďakujem. Nepochybujem, že tu inšpiráciu nájdu (najmä pred Vianocami) všetci, ktorí sa riadia heslom „kúp mi radšej knihu!“

Nech sa páči, záverečná dvanástka skvelých tipov:

1. 1794

Niklas Natt och Dag

Vydavateľstvo TATRAN

416 strán

2020

ODPORÚČA BOOKLOVER MAREK

Nový rok, nový prípad, starý Štokholm. Spolu so staronovými postavami sa okrem iného pozrieme aj do švédskych kolónii v Karibiku. Pre fanúšikov detektívok a historických románov povinná jazda – opäť bravúrne vykreslená atmosféra doby, plná všadeprítomnej brutality, špiny a smradu.

2. Bezhviezdne more

Erin Morgenstern

Vydavateľstvo Lindeni

464 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA ADI

Táto kniha je výnimočná. Rozpráva veľa príbehov. A zároveň iba jeden. Je plná množstva krásnych myšlienok a ponúka nevídaný spôsob rozprávania príbehu, z ktorého budete možno trošičku zmätení, ale neskor si uvedomíte, že ste učarovaní. A ani sa nenazdáte a príbeh vás pohltí. Príbeh o príbehoch, kniha o knihách.

3. Halič

Martin Pollack

Vydavateľstvo Absynt

320 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGER ROBO

Popri všetkých negatívach sa v roku 2020 vyskytlo aj zopár pozitívnych tendencií. Jednou z nich je, že mnohí obyvatelia Slovenska sa začali viac zaujímať o svoju krajinu. Objavili atraktívnosť regiónov, v ktorých žijú a intenzívnejšie spoznávali ich lákadlá. Aj susedných štátom sa ušlo viac pozornosti zo strany Sloveniek a Slovákov. České mestá, moravský vidiek, maďarské kúpaliská či rakúske hory sa stali vítanou alternatívou za dovolenku v oblasti južných morí. Možno nevedomky sme si tak znova osvojili priestor niekdajšieho Rakúsko-Uhorského cisárstva. Tento región je nám podvedome blízky, sme s ním akosi mimovoľne spriaznení. Snáď až na jednu, obligátnu výnimku. Geograficky blízka, no emočne vzdialená Halič nám zostáva stále záhadou. Spoznať túto časť niekdajšej monarchie, ktorej vládol rovnaký panovník ako našim predkom, nás pozýva nová kniha od vydavateľstva Absynt. V tomto, pre cestovanie neprívetivom čase, Vás tento cestopis prevedie nielen v priestore, ale aj čase. Text od Martina Pollacka v preklade Michala Hvoreckého je veľmi pútavý. Možno smelo povedať, že spojenie tohto dua sa stalo zárukou výborného čitateľského zážitku. Najväčšou devízou knihy Halič – Putovanie po stratenom svete je však to, že vydavateľ dal kvalitnému obsahu aj patričnú formu. Som veľkým fanúšikom edície Prekliati reportéri, no tentokrát Vydavateľstvo Absynt prekonalo samo seba. Vďaka dizajnu knihy bolo pre mňa jej čítanie výnimočným zážitkom.

4. Kaviareň v Kodani

Julie Caplinová

Vydavateľstvo Grada

352 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DOMINIKA

Kaviareň v Kodani vás najskôr zláka prekrásnou obálkou, ktorú má na svedomí Kateřina Brabcová. Keď sa do príbehu začítate, ocitnete sa na krásnom poznávacom zájazde v Kodani. Spolu s hlavnou postavou Katie si začnete užívať život podľa hygge. Aj vy tak môžete nájsť svoj kúsok šťastia. Román je krásnou oddychovkou nielen na dlhé zimné večery. Odporúčam pri čítaní dotvoriť si dokonalú atmosféru pomocou sviečok, horúceho nápoja a koláčikov podľa svojej chuti. Zabaľte sa do mäkkej deky a spoznajte tajomstvo najšťastnejších ľudí sveta.

5. Klbko Zmijí

Dominik Dán

Vydavateľstvo Slovart

304 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA VIKTÓRIA

Táto výročná – tridsiata – kniha od Dominika Dána, jedného z najobľúbenejších slovenských autorov, by nemala doma chýbať žiadnemu fanúšikovi. Politikou podfarbené prípady vraždárov, ktoré naštvú, znechutia, miestami zarmútia, ale predsa dokážu aj v tom najhoršom pobaviť a rozosmiať, predstavujú klasiku pre milovníkov dánoviek. A aktuálna novinka V tieni, ktorá nadväzuje na najobľúbenejšiu Beštiu, bude stáť tiež rozhodne za prečítanie!

6. Kľukatá cesta

Brian Freeman

Vydavateľstvo IKAR

376 strán

2020


ODPORÚČA KNIŽNÝ PUBLICISTA MILAN BUNO

Milujem tohto autora a jeho sériu s detektívom Frostom Eastonom. Nočný vták, potom Vnútorný hlas a teraz Kľukatá cesta. Vynikajúce krimi, dynamické, vtiahne vás hneď od prvých strán. Brian Freeman výborne dávkuje jednotlivé indície, ktoré postupne zapadajú do seba a dávajú čoraz väčší zmysel…až to celé vyvrcholí poriadnou peckou, ktorá vás omráči. Ale najviac milujem postavu Frosta Eastona, samotára, ktorý žije v starom dome v centre San Francisca s kocúrom a živí sa tým, čo mu uvarí jeho brat šéfkuchár. Je to fešák, ale večeri trávi radšej sám a ideálne s knihami o histórii. Sympatická postava. 

7. Nie je

Mariusz Szczygiel

Vydavateľstvo Absynt

312 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGER ROBO

Mariusz Szczygiel je zaujímavá osobnosť. Poliakov, ktorí sa naučili cudzí jazyk preto, aby mohli urobiť autentický rozhovor s českou kultúrnou ikonou asi veľa po svete nechodí. Prvá kniha tohto autora vydaná v slovenčine – Urob si raj mala na Slovensku veľmi pozitívny ohlas. Slovákov zjavne bavilo čítať o Čechoch z perspektívny poľského autora. Musím sa však priznať, že mňa toto dielo príliš nenadchlo. Od knihy Nie je som preto nečakal žiadne zázraky. Bral som ju do ruky s hutnou dávkou skepticizmu a predsudkov. A výsledok? Z môjho pohľadu ide o jednu z najlepších kníh vydaných Vydavateľstvom Absynt v rámci edície Prekliati reportéri. Je to dokonalá kniha? Nie je. Zamotával som sa v pavučine postáv, unikal mi význam niektorých príbehov a bez znalosti kontextu a reálií som možno nedokázal oceniť text v celej jeho šírke. Všetky tieto moje výčitky však blednú pri spomienke na nádherne ladný jazyk autora a hĺbku jeho myšlienok. Je to pútavá, zábavná, podnetná i tragická kniha, ktorá vo mne rezonuje aj pár mesiacov po jej prečítaní.

8. Normálni ľudia

Sally Rooney

Vydavateľstvo Lindeni

248 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA ADI

Ak hľadáte príbeh o láske, ktorý nie je presladený a cítiť z neho reálnosť, zbystrite pozornosť. Normálni ľudia je kniha rozprávajúca na prvý pohľad obyčajný príbeh dvoch mladých ľudí. Časom však odhaľuje omnoho viac. Ako sú osudy niektorých ľudí prepletené a niektorí ľudia jednoducho majú v istom okamihu miesto vo vašom živote. A v ďalšom už možno nie. Surové a krásne.

9. Posledný bohém

Alena Horváthová-Čisáriková a Silvia Lispuchová

Vydavateľstvo IKAR

248 strán

2020


ODPORÚČA KNIŽNÝ PUBLICISTA MILAN BUNO

Zmenšená a zjednodušená verzia exkluzívnej a jedinečnej knihy o Karolovi Duchoňovi, ktorú som si naozaj zamiloval. Duchoň bol úžasný spevák s nádhernou barytónovou farbou hlasu a unikátnym prejavom, aký sa nedá naučiť. Slovenský Tom Jones, ako Duchoňa často prezývali. ⠀

Kniha približuje jeho príbeh. Od detstva, cez dospievanie, jeho lásky – k autám i ženám. Sprevádzame ho na koncertných pódiách a sledujeme jeho pád. Karol Duchoň zomrel ako 35-ročný. Ostali po ňom tri jemu najbližšie ženy, desiatky kamarátov, množstvo fanúšikov. Niektorí z nich sa v knihe púšťajú do často neuveriteľných, a predsa pravdivých príbehov zo života jedinečného speváka. ⠀

O Karolovi rozprávajú hudobníci, speváci a speváčky Eva Máziková, Meky Žbirka, Marcela Laiferová, Pavol Hammel, Dušan Grúň, Zoro Laurinc a mnoho ďalších.

10. Šesť stupňov: Posledné varovanie

Mark Lynas

Vydavateľstvo Premedia

312 strán

2020

ODPORÚČA BOOKLOVER MAREK

Všade samá púšť, hypersuchá a požiare. Ľudia žijúci v oblastí pólov alebo v klimaticky uzavretých mestách. Toto nie je sci-fi, toto je budúcnosť. Budúcnosť o šesť stupňov teplejšieho sveta.

Úvahy o prítomnosti a budúcnosti nášho sveta, ktorý sa pravdepodobne už v tomto storočí vďaka globálnemu otepľovaniu zmení na nepoznanie.

11. Vidím ťa

Clark Mackintosh

Vydavateľstvo Lindeni

384 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DOMINIKA

Skvelý psychologický triler/detektívka, pri čítaní ktorého som mala často zimomriavky. Neraz som mala pokušenie otočiť sa a skontrolovať, či ma niekto nesleduje. Skvelý záver ma iba uistil v tom, že táto autorka písať vie. Kniha určite poteší každého milovníka tohto žánru.

12. Zelená karta

Renata Sarvašová

Vydavateľstvo Cube visuals

240 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DENISA

Hoci skutočné príbehy nie sú v mojej knižnici príliš frekventované, som nesmierne rada, že som tejto knihe dala šancu. Ukrýva v sebe trpký príbeh vystrihnutý priamo z autorkinho života, je podávaný bez akýchkoľvek príkras a s nadhľadom. Po jeho dočítaní vnímam autorku ako veľkú bojovníčku, ktorá si často musela siahnuť na dno svojich fyzických a psychických síl. Mrzí ma len, že sa o nej príliš nehovorí. Preto by som vám ju chcela veľmi odporučiť.

Päť vianočných bonusov na záver:

Vyryté do dreva

Dávid Matuš

Vydavateľstvo DuBari

72 strán

2018

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA TERKA

Je to zbierka básní od slovenského spisovateľa Dávida Matuša. Mňa, čo nečítam básne, táto útla knižka veľmi oslovila. Našla som v nej básne, ktoré som si čítala aj niekoľkokrát (citovala ich aj na instagrame). Sú to citlivo a realisticky napísané verše, ktoré nemôžu ostať nepovšimnuté. Sú o láske, bolesti, o stratách a nedôvere, ale i o nádeji a nových šanciach. 

Knižku Vyryté do dreva nosím všade so sebou ako talizman, a preto by som ju darovala ako ideálny vianočný darček každému, kto má aspoň trochu rád poéziu alebo len potrebuje potechu v tomto predvianočnom období. 

 ⠀

Sklenený zvon

Sylvia Plath

Vydavateľstvo Slovart

256 strán

2018

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA ADI

Čiastočne autobiografické dielo, ktoré patrí medzi klasiku literatúry zaoberajúcej sa duševným zdravým, rozpráva príbeh o mladej žene a jej depresívnej epizóde. Knižka, ktorá otvára oči, pretože ukazuje depresiu tak ako ju mnohí nepoznajú a niekedy ani nechcú poznať. Nastavuje zrkadlo vtedajšej americkej spoločnosti, ale aj vnútorným bojom, ktoré každodenne vedieme.

Smrteľné stroje

Philip Reeve

Vydavateľstvo CooBoo

312 strán

2018

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DIA

Táto kniha/séria je jednoducho dokonalá. Milujem jej postavy, svet, dystopickú atmosféru, easter eggs, originálne myšlienky…. Táto séria by mala byť najmenej taká známa ako je Harry Potter!

 ⠀

Dvojitý kríž

Chris Carter

Vydavateľstvo AKTUELL

376 strán

2018

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DENISA

Keďže milujem krimi žáner, túto knihu som si vychutnala a rozhodne plánujem v sérii aj ďalej pokračovať. „Čistokrvná“ kriminálka s výbornou psychológiou postáv, zbytočne neprekombinované, no napriek tomu pútavé od prvej až do poslednej strany. 

Pýcha a predsudok

Jane Austen

Vydavateľstvo Slovart

408 strán

2019

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DIA

Hoci je to už knižka postaršieho dáta, dočítala som ju nedávno a môžem ju len odporúčať! Je to elegantný, oddychový, sarkastický a pozitívny príbeh, ktorý treba čítať s porozumením, teda nie „konzumne“. Plus, hlavné poslanie je mať morálny kompas, myslieť a pochybovať o sebe, aby sme našli tú správnu cestu, nie len chcieť sa vydať za najbohatšieho chlapca v okolí :D.

 ⠀

Pozri aj tieto tipy:

12 knižných tipov od bookblogerov

12 knižných tipov od bookblogerov (2)

12 knižných tipov od bookblogerov (3)

(Visited 589 times, 1 visits today)