Tipy a recenzie

Romantika, šteklivá erotika a historický príbeh. 5 knižných tipov

Odštartovala veľká knižná jeseň a s ňou prichádza množstvo skvelých autorov. Ak milujete tie romantické, šteklivé alebo historické príbehy, máme pre vás 5 skvelých tipov. Ikar stavil tento rok na hviezdne mená a pripravil veľkú knižnú kampaň Najlepšie vianočné tipy pre všetky čitateľské typy. My máme pre vás šteklivú Vi Keelandovú, young adult Elle Kennedyovú, ale aj klasiku v novom šate Virginiu Woolfovú, či obľúbenú slovenskú autorku Adrianu Macháčovú. Všetko nájdete na www.IKAR.sk.

Lov (Elle Kennedyová)

Lahôdka pre čitateľky 17+. Zoznámite sa s dievčaťom Summer – je to ockova princezná, roztlieskavačka, ktorú priťahuje Colin, hokejový obor, ktorý miluje počítačové hry. Colin síce dal jasne najavo, že o ňu nemá záujem, ale kamaráti sa s jej bratom a to už je pekelne blízko.

Navyše Summer je lovkyňa – loví chlapov, je v tom dobrá, hoci práve teraz má povinností vyše hlavy. Škola, úlisný profák, neistá budúcnosť…hmm, nechá Colina tak, veď on príde na to, o čo prichádza, keď ju odmieta.   

Lov je taká ľahká romanca. Colin aj Summer sú veľmi zábavné postavy, sú tvrdohlaví, vášniví, ale zamilujete si ich. A len čakáte, kedy sa dajú dokopy. Znie to možno prvoplánovo, ale Elle Kennedyová vie do svojich príbehov zamiešať súčasné spoločenské problémy, predsudky, starosti mladých a to dodáva jej knižkách iný rozmer.

Slepý dážď (Adriana Macháčová)

Nový vzťahový román od slovenskej autorky Adriany Macháčovej, ktorej knihy vychádzajú aj v češtine a nemčine. Možno poznáte jej hity Žena vplyvného muža, Cudzie vzťahy, Tak trochu ženatý alebo Dokonalý manžel.

„Hovorí sa, že dážď musí byť slepý, keď ide tam, kde svieti slnko. O tom je aj môj najnovší román,“

prezrádza Adriana.

Slepý dážď je príbeh o Kataríne, ktorá sa pred devätnástimi rokmi rozhodla pre závažný krok – tesne pred maturitou odišla zo školy a o niekoľko mesiacov sa stala matkou. Viktor otcovstvo poprel, a tak vychovávala dcéru sama. Čas ubehol ako voda. Katarína všetku pozornosť venovala iba dcére. Jedného dňa však Linda zahynie pri tragickej nehode. Osamelá Katarína nevie, ako má žiť ďalej. Ťažia ju výčitky – hoci ani po rokoch neprestala Viktora milovať, dcére nikdy neprezradila, kto bol jej otec. Napraviť chybu je už neskoro. Uzavrie sa pred okolím a chodieva iba na miesto, kde Linda naposledy vydýchla. A práve tam ju osloví Milan. Rany sa konečne hoja a na oblohu vyšla dúha. Katarína konečne uverila v lásku, no zrazu sa vynárajú temné tajomstvá a podozrenia. Je zmätená a nevie, či je Milan ten pravý? Ako sa vyznať v toľkých polopravdách a klamstvách?

Kým Paríž spal (Ruth Druartová)

Ak máte radi vojnové príbehy, tento vám odporúčame všetkými desiatimi. Kým Paríž spal je dojímavé rozprávanie o tom, aké nevyspytateľné vedia byť ľudské osudy. Ako sa vie všetko zamotať a ako nás formuje minulosť. Príbeh o čistej rodičovskej láske.

Ocitneme sa v Paríži roku 1944. Mladá židovská žena nastupuje do vlaku, ktorý smeruje do Osvienčimu. V rukách drží bábätko, je zúfalá, bojí sa, nevie, čo sa môže stať…a tak malý uzlík vtisne do rúk cudzieho človeka. Potrebuje nádej, že aspoň dieťa prežije a v tej chvíli sa prepletú dva ľudské osudy, ktoré obom zmenia celý život.

O deväť rokov neskôr sa v Santa Cruz snaží Jean Luc zabudnúť na dávne udalosti. Prežil nacistickú okupáciu Francúzska, teraz má nový život v Kalifornii a rodinu. No zrazu mu na dvere zaklope minulosť…

„Mimoriadne ma potešilo, keď som sa dozvedela, že sa kniha prekladá do slovenčiny,“

odkazuje autorka Ruth Druartová z Paríža.

„Hoci sa román odohráva počas okupácie Paríža, nie je len o vojne, skôr o rodine a rodinných putách a predovšetkým o materinskej láske a hraniciach, ktoré musí prekročiť každá matka, keď chce ochrániť svoje dieťa. Moja kniha sa začína citátom Victora Huga, ktorý tento príbeh krásne vystihuje:

„Ak obetujeme čo i len jeden deň, môžeme získať celý život.“

Rivali (Vi Keelandová)

Vi Keelandová si už získala desaťtisíce slovenských čitateliek bestsellermi ako Egomaniak, Šéf, Nahá pravda, či Nevhodné správanie.

Novinka Rivali je sexi dráždivý príbeh o napohľad sebavedomom Westonovi, ktorý má tiež jazvy na duši. A o Sophii, ktorá si ho pamätá zo strednej, ale ich rodiny sa odjakživa nenávideli. Ich otcovia sa stali najväčšími obchodnými rivalmi, no teraz sa musia spojiť a pracovať na spoločnom projekte. Keď je Sophia a Weston v jednej miestnosti, lietajú hromy blesky, idú si po krku.

„Netrvalo dlho a šli sme si po krku. Na Westonovi Lockwoodovi ma škrelo všetko. Bol vysoký, namyslený, prehnane múdry a až nespravodlivo atraktívny. Správali sme sa k sebe ako pes a mačka. Ale to by som ešte zniesla. Naše rodiny sa predsa nenávideli odjakživa. Bol tu však jeden menší problém. Zakaždým, keď sme sa s Westonom pohádali, ocitli sme sa v posteli.“

Takže ako to už býva – šialene sa priťahujú, nedokážu odolať jeden druhému a tak si povedia: bude to len čisto fyzické, taký ten nenávistný sex…

Pani Dalowayová (Virginia Woolfová)

Zrejme je to môj najpresvedčivejší román,“

poznačila si do denníka britská spisovateľka Virginia Woolfová.

Kritici aj čitateľská obec sa, že Pani Dallowayová je jedným z najvýznamnejších počinov európskej literárnej moderny.

„Mňa osobne určite presvedčila, najmä veľmi zaujímavým štýlom, ktorý pôsobí ako myšlienky naukladané vedľa seba presne v takom poradí, ako hlavnej hrdinke aj ostatným postavám napadali. A napriek tomu – zrejme aj vďaka poetickému prekladu Michala Breznického – nepôsobia rozhárane, ale skôr ako vodopád. A človek sa pristihne pri tom, že takéto nahé, neprikrášlené myšlienky vie až veľmi dobre stotožniť s tými svojimi,“

tvrdí redaktorka a prekladateľka Danka Jacečková.

Hlavná hrdinka, bohatá Londýnčanka Clarissa Dallowayová, pripravuje večierok pre svojich priateľov. V jej podrobných reflexiách okolitého sveta a v spomienkach sa súčasnosť prelína s minulosťou. V krátkom rozpätí niekoľkých hodín sa pred nami rozvinie celý jej životný príbeh. Strhujúci, novátorský štýl písania postupne odkrýva vnútorný život postáv, ktorých poprepájané osudy sú podobenstvom o tragickom údele človeka v odcudzenom svete.

Všetky jesenné hity a bestsellery nájdete na www.Ikar.sk.

Milan Buno, knižný publicista

(Visited 49 times, 1 visits today)