Tipy a recenzie

12 knižných tipov od bookblogerov

Každý rok prinesie stovky nových titulov. Niektoré si získajú našu pozornosť okamžite, iné sú skrytými pokladmi čakajúcimi len na to, kedy ich objavíme. Tak prečo si nenechať poradiť?

V tejto sérii článkov som sa rozhodol dať dokopy niekoľko desiatok knižných tipov a odporúčaní od viacerých slovenských bookblogerov/blogeriek, ktorým úprimne ďakujem. Nepochybujem, že tu inšpiráciu nájdu (najmä pred Vianocami) všetci, ktorí sa riadia heslom „kúp mi radšej knihu!“

Nech sa páči, prvých 12 tipov:

1. Americká zem

Jeanine Cumminsová

Vydavateľstvo TATRAN

360 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA VERONIKA

Útek Lydie a jej syna z Mexika do Ameriky s drogovým kartelom za pätami. Neuveriteľné? Rozhodne. Okrem toho je to šokujúce a napínavé a pútavé čítanie. Pre mňa jedna z najťažších a zároveň najlepších kníh za tento rok.

2. Daisy Jones & The Six

Taylor Jenkins Reid

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ

384 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGER THOMAS

Kniha Daisy Jones & The Six vyvolala v dobe vydania v zahraničí ošiaľ. Podobne tomu bolo aj tento rok u nás, keď sa kniha dočkala slovenského prekladu. Keď vám poviem, že Daisy Jones je čosi, čo ste doteraz ešte nečítali, tak vám nebudem klamať. Autorka sa v tejto knihe rozhodla spraviť interview s kapelou, ktorá v 70. rokoch minulého storočia hýbala svetom, lenže za nevysvetliteľných okolností sa rozpadla. Celá kniha je vyrozprávaná skrz výpisy rozhovorov, prostredníctvom ktorých sa autorke podarilo dokonalo vyobraziť vznik, fungovanie a následný zánik kapely. Výraznou črtou tejto knihy sú vzťahy, ktoré v konečnom dôsledku, sú dôvodom nielen krásnych, ale aj tých nie zrovna príjemných momentov, ktorými si kapela prešla. Počas čítania knihy budete mať chuť si o tejto kapele zistiť o čosi viac, a preto ju začnete googliť. Ak však na internete na nič nenarazíte, neľaknite sa. Samotná kapela je len výplodom autorkinej fantázie a o to viac obdivujem autorkinu tvorivosť, ktorá v prípade tejto knihy pracovala výborne. Podľa knihy sa chystá aj rovnomenný seriál, a preto si myslím, že aj to je dôvod, prečo by ste po knihe mali siahnuť.

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA TERKA

Jedna z najlepších kníh, ktoré som tento rok prečítala. Bola to neskutočná jazda jednej rockovej kapely na ceste za slávou. Toto si chcete prečítať. Daisy Jones & The Six je vhodná pre všetkých, ktorí milujú hudbu a príbehy uveriteľné natoľko, že bude pre nich ťažké rozoznať fikciu od skutočnosti. A taká Daisy je.

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DIA

Neuveriteľne som sa nadchla pre túto knihu – až tak, že som ju prečítala doslova na jedno posedenie so zvýrazňovačom v ruke. Úplne som sa vžila do postáv, v mnohých situáciach som sa aj našla a posunulo ma to ďalej. Viem, že nie každému sa to stane pri tejto knihe, ale stojí za to prečítanie, či už pre ten spád deja alebo atmosféru.

3. Ako nájsť vraha

Holly Jackson

Vydavateľstvo Slovart

432 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA VIKTÓRIA

Túto knihu som čítala po anglicky ešte pred vydaním slovenského prekladu (Ako nájsť vraha), a úprimne – normálne som počas čítania zabudla, že anglické knihy vôbec nečítam! Doslova ma to „vcuclo“ do deja a keby som mala v rukách slovenský výtlačok, tak knihu „zhltnem“ snáď na jedno posedenie. Je to veľmi dobre napísaný young adult triler zo školského prostredia, ktorý zaujme čitateľa, aj keď je už niekoľko rokov po škole.

4. Darca hviezd

Jojo Moyesová

Vydavateľstvo IKAR

352 strán

2020

ODPORÚČA KNIŽNÝ PUBLICISTA MILAN BUNO

Čarovný príbeh o ženskom priateľstve, spoluptaričnosti a odvahe. O zázraku kníh a čítania. Príbeh nás zavedie do 30.rokov minulého storočia, do kentuckých hôr, kde sa skupinka žien rozhodla zaviesť tzv. putovnú konskú knižnicu. Jazdia na koňoch cez hlboké lesy v okolí a roznášajú knihy a časopisy chudobným, ktorí by sa k nim inak nedostali… Nádherný projekt, vďaka ktorému sa dostanú knihy k tým, čo by si ich nikdy nemohli dovoliť…a vlastne ani nemali kde kúpiť. No nie všetci to schvaľujú a v dedine sa stavajú proti najmä muži: žena predsa nemá čo jazdiť po horách na koni a rozvážať knihy… Od prvých strán si vás získajú nielen postavy, ale najmä atmosféra románu – prvá polovica 20.storočia, americké hory, vidiek a samotný projekt putovnej knižnice. ⠀

 ⠀

5. Chlapec, krtko, líška a kôň

Charlie Mackesy

Vydavateľstvo TATRAN

128 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DOMINIKA

Podľa mňa je táto kniha najkrajšou v tomto roku a možno aj niekoľko rokov predtým. Je to ten typ knihy, ku ktorej sa budete vracať, keď budete potrebovať povzbudiť. Vždy si v nej nájdete to pravé, ktoré v tom čase a veku budete potrebovať. Autor píše, že v knihe si to pravé nájde každý od 8 do 80 rokov a ja s ním môžem iba súhlasiť. Ja touto knihou budem postupne obdarúvať mojich blízkych. Pretože týmto výberom ulahodím každému. Ako darček je ideálna. Pretože je nielen krásne spracovaná, ale je výnimočná aj svojím obsahom.

 ⠀

6. Komplot

Nicolas Beuglet

Vydavateľstvo Lindeni

424 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DIA

Síce je to druhý diel série od spisovateľa Nicolasa Beugleta, ale jednoznačne prekonal prvú knihu (nebojte, aj tá bola úžasná). To ako dokáže miešať dokopy fakty a dej, pridať prekvapujúce zvraty a nechať vás s otvorenými ústami na konci sa len tak nevidí.

7. Knihy, ktoré zhltli môjho otca

Afonso Cruz

Portugalský inštitút

103 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DANIELA

Príbeh malého Eliasa o poznaní svojho otca prostredníctvom svetových literárnych diel skrýva pre každého milovníka kníh krásne myšlienky. Autor magicky pristupoval k určitým príbehom, čo bolo veľmi zaujímavé a zároveň odvážne čítanie. V istých prípadoch sa na Eliasa Bonfima podobáme a v ktorých presne to zistíte keď si prečítate príbeh, ktorý osloví mladších a aj starších čitateľov.

8. Kráľovstvo

Jo Nesbo

Vydavateľstvo IKAR

568 strán

2020

ODPORÚČA KNIŽNÝ PUBLICISTA MILAN BUNO

Úplne iný Jo Nesbo, akého ste doteraz čítali a musím uznať, že mimoriadne pútavé, skvele napísané, je to taká rodinná dráma s temným tajomstvom, nechýba ani romantická linka… Ale predovšetkým sa naozaj ukazuje jeho rozprávačské umenie.  Celý príbeh sa točí okolo vzťahu dvoch bratov: Roy žije na rodinnej farme hlboko v nórskych horách. Jeho brat Carl sa po rokoch vracia domov z Ameriky, aby tam postavil luxusný hotel, ktorý dá prácu množstvo ľudí z ich rodného kraja…⠀Dochádza však k šokujúcim odhaleniam, prekvapeniam, návratom do minulosti. Milujem takéto mrazivé rodinné drámy, navyše ak sú dobre napísané. 

 ⠀

9. Obklopený idiotmi

Thomas Erikson

Vydavateľstvo Motýľ

280 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA VIKTÓRIA

Ako človek, ktorý má asi 90% svojej existencie náladu „nehovor mi, čo mám robiť“, nie celkom znášam motivačné knihy. Táto ale predstavuje výnimku, ktorú som si zamilovala už na základe anotácie a ktorá by mala byť takým tým „personal guide“-om pre každého, kto pracuje s ľuďmi. Táto kniha vás naučí, že nie každý, komu
nerozumiete, je nevyhnutne idiot… občas je potrebné iba pochopiť, s akým človekom máte dočinenia. Skvelým doplnením je aj voľné pokračovanie Obklopený psychopatmi, ktoré sa venuje manipulácii.

10. Odkiaľ je život dokonalý

Silvia Avallone

Vydavateľstvo INAQUE

336 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA TERKA

Tento román má silu dotknúť sa každého čitateľa, nie je tak ani o deji, ako o pocitoch, ktoré vyvoláva. Postavy v ňom bojujú s predurčeným postavením v spoločnosti, kde spomienky bolia, nedostatky sa nedajú úplne skryť, kde dokonalosť neexistuje. A predsa táto kniha nás pozýva na (prvý pohľad)) neviditeľné miesta, odkiaľ je život dokonalý. Román od Silvie Avallone je výborný darček pre všetky ženy, mamy, kamarátky. A nielen pre nich. Prečo by si ju nemohli prečítať aj muži? 

11. Parfum šťastia najkrajšie vonia v daždi

Virginie Grimaldi

Vydavateľstvo Lindeni

360 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DOMINIKA

Parfum šťastia najkrajšie vonia v daždi patrí medzi knihy, ku ktorým sa zrejme ešte vrátim. Hoci kniha zo začiatku vyzerala ako jednoduchá romanca, zanechala vo mne veľmi silné emócie, ktoré z hlavy nedostanem len tak ľahko. Ženy (matky) si pri tejto knihe uvedomia, že majú šťastie v podobe krásnych detí. A ak zažili niečo podobné ako Pauline, tak si povedia, že v tom nie sú samé. Pre mňa to bola jedna z najsilnejších kníh, ktoré som tento rok čítala. Som veľmi rada, že sa mi dostala do rúk. Pôvodne som ju takmer prešla bez povšimnutia.

 ⠀

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA VERONIKA

Nežné, romantické, ale aj humorné a triezvo napísané dielo, ktoré vás dojme a zahreje na duši. Nedajte sa pomýliť  “sladkou” obálkou a anotáciou. Toto je naozaj inteligentne napísaný román o vzťahoch partnerských, ale aj o tých v rodine a o láske k synovi. Rozhodne odporúčam dať knižke šancu.

12. Unesená

Lucia Sasková

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ

272 strán

2020

ODPORÚČA BOOKBLOGER THOMAS

Úprimne, neviem si už predstaviť jeseň bez toho, aby sa na pultoch kníhkupectiev neobjavila nová kniha od Lucie Saskovej. Táto nesmierne úspešná a sympatická autorka má na konte už deväť románov, pričom Unesená je jej aktuálnou novinkou. V tejto knihe sa Sasková vracia k jednoduchším témam, ktoré štýlom spracovania jemne pripomínajú jej knihy Prostitútka či Zlatokopka. V Unesenej však autorka jednotlivé témy rozoberá viac do hĺbky a ponúka tak čitateľom výborne spracovaný
román, ktorý v sebe nesie množstvo skrytých odkazov a myšlienok, vďaka čomu si knihu budete chcieť prečítať znova a znova. Dôkazom je aj samotný názov knihy, ktorý nie je prvoplánový a nesie v sebe viacero významov. Akých? To sa dozviete, keď sa začítate do príbehu.

ODPORÚČA BOOKBLOGERKA DENISA

Autorka vo svojom najnovšom knižnom počine ukázala, že aj jednoduchý námet dokáže premeniť na pútavý príbeh, od ktorého sa nedá odtrhnúť. Čitateľovi ponúkla vyváženú kombináciu romantiky, napätia a zrady. Myslím si, že práve v tom tkvie jej spisovateľské majstrovstvo.

(Visited 440 times, 1 visits today)