Slovenské vydavateľstvá

Kupujme slovenské, čítajme slovenské

Trend kupovania domácich produktov sa, našťastie, rozšíril v posledných rokoch aj na Slovensku. V obchodoch skúmame etikety potravín, hľadáme tie naše, slovenské. Stále však máme čo zlepšovať. Mimo supermarketov málokedy zablúdime okom k výrobcovi, hoci naše produkty ponúkajú viac než len kvalitu. Je to pridaná hodnota, s ktorou sú vyrábané, tkané, brúsené, odlievané či tesané. Napokon aj písané.

Čítať slovenské knihy sme si jednoducho mnohí ešte nezvykli. Tak schválne, pozorne si prezrime naše police. Koľko domácej a koľko zahraničnej tvorby ukrývajú? Koľko mien súčasných slovenských autorov a autoriek vieme vymenovať spamäti? Naše poznatky často končia pri povinnej školskej literatúre. Prichádzame o veľa.

O tom, že naša krajina priniesla mnoho talentov (a nielen športových) niet pochýb. Svedčia o tom ocenenia, ale aj preklady slovenských kníh do cudzích jazykov. Už 14 rokov Anasoft litera oceňuje najlepšie pôvodné diela vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Mimoriadne prestížnym ocenením slovenskej tvorby je aj Cena Dominika Tatarku, ktorá sa udeľuje už od roku 1994. Nezabúdajme ani na Cenu Literárneho fondu či Cenu Ivana Kraska, ktorej sa tešia debutanti do 35 rokov. Samozrejme, je ich o mnoho viac a zvedaví čitatelia majú kde hľadať inšpiráciu. Môže to byť aj omnoho jednoduchšie, ako čítať siahodlhé zoznamy finalistov a následne anotácie kníh. O niečom by sme vedeli.

Pre všetkých nadšených čitateľov, ktorí práve zistili, že im v knižnici absentuje slovenská literatúra, máme výborný tip. Len nedávno vznikla iniciatíva s názvom Zachráň knihu, ktorej cieľom je podpora čítania súčasnej slovenskej tvorby. Zapojili sa do nej samotní autori a autorky, vydavateľstvá a kníhkupci. Pestro, moderne a veľmi aktívne. Prinášajú nielen knižné tipy, ale aj kvízy, autorské rady a videá. Pokiaľ ste nenašli zmysluplnú náplň karantény, možno ste ju práve objavili.

Ešte stále váhate či odložiť autora severského krimi a otvoriť si kvalitný triler od Jozefa Kariku? Zvažujete výborný a mimochodom stále aktuálny román od Arpáda Soltésza Sviňa, ktorý sa hravo vyrovná príbehu Krstného otca? Ani o ženské romány nie je v slovenskej literatúre núdza. Mimoriadne obľúbená je Táňa Keleová-Vasilková, Kristína Tormová vie hovoriť z duše všetkým mamám a neuveriteľne pútavo vyrozpráva ťažký príbeh aj našej histórie Veronika Homolová Tóthová v knihe Mama milovala Gabčíka.

Milí tínedžeri, ešte ste nečítali Život Adama od Petra Petka Opeta? Výborne napísaná séria plná humoru a vynaliezavých príhod hlavného hrdinu Adama oslovila už tisíce školákov. Ako napísať krásny a citlivý príbeh vie aj autorka knižky Ako kolibrík Barbora Škovierová. Talentom nezaostáva ani Nina Protušová s tajuplnou knihou Mira pre všetkých, ktorých tešia napínavé zápletky.

Nezabúdame ani na najmenších, ale veľmi dôležitých čitateľov a čitateľky. Zuzana Štelbaská je výbornou rozprávačkou a skúsenou autorkou, ktorá udrží pozornosť všetkých detí do poslednej stránky. Náš tip je Kde sú včely?

Azda sa nám podarilo naladiť vás na slovenskú nôtu a najbližšia kniha, ktorú si objednáte z vášho obľúbeného kníhkupectva bude domácej tvorby.

Príjemné čítanie!

Mária Bílková

(Visited 51 times, 1 visits today)