Slovenské vydavateľstvá

Slovenský spisovateľ – vydavateľstvo slovenskej, ale aj svetovej literatúry

Jedno z najstarších slovenských vydavateľstiev

Založili ho slovenskí inteketuáli v roku 1951 v Bratislave. Od svojho vzniku prešlo rôznymi etapami. Tak ako ho poznáme dnes, existuje od roku 1993, kedy sa transformovalo na akciovú spoločnosť a tento dátum pokladá legislatíva za dátum vzniku vydavateľstva. Takže v Slovenskom spisovateľovi je príležitostí na oslavu narodenín viac. Takmer 70 rokov existencie na československom a neskôr slovenskom knižnom trhu zanechalo neprehliadnuteľnú edičnú stopu. Bolo vydaných takmer 5 200 kníh v celkovom náklade vyše 47 miliónov výtlačkov. V súčasnosti patrí k menším vydavateľstvám a každoročne prinesie čitateľom približne 40 titulov.

Nie len slovenská tvorba, ale aj kvalitné preklady

Orientuje sa na vydávanie beletrie. Názov môže zvádzať k tomu, že je a vždy bolo zamerané na vydávanie slovenských autorov a autoriek. Pravdou však je, že už od samotného vzniku neprináša len slovenskú tvorbu, ale aj kvalitné preklady. Svetová literatúra je neodmysliteľnou súčasťou produkcie vydavateľstva. Vyšla tu napr. prvá bondovka Iana Fleminga, knihy Karla Maya, „bájna Angelika“ či Vtáky v tŕní. Pôvod názvu teda netreba hľadať v zameraní na domácu tvorbu, je odvodený od  Zväzu slovenských spisovateľov, ktorý stál pri jeho zrode.

Zelená knižnica – najstaršia detektívna edícia na Slovensku

Azda v každom vydavateľstve sa časom vyprofiluje edícia, ktorá postupne nadobudne vlastnú  identitu a stane sa jeho najvýraznejšou tvárou. Ako má Slovart svoje Milénium, Absynt Prekliatych reportérov, či Premedia Civilizáciu, tak k Slovenskému spisovateľovi neodmysliteľne patrí Zelená knižnica. Pod nadčasovým „eco friedly“ názvom síce nenájdeme knihy o tom ako správne recyklovať a chrániť životného prostredie, za to však objavíme množstvo príležitostí ako stráviť večer pri kvalitnej detektívke. Ide o najstaršiu edíciu detektívnej literatúry na Slovensku vôbec. Vznikla v roku 1965 a do života ju uviedli príbehy Sherlocka Holmesa, ktorého profil s fajkou sa stal námetom pre logo edície.

Logo Zelenej knižnice
Foto: instagram @gorila.sk

Odvtedy priniesla preklady svetových autorov ako Agatha Christie, Ed McBain, Robert van Gulik, či majstra dostihového krimi Dicka Francisa a ďalších. V súčasnosti v tejto edícií vychádzajú najmä diela kráľovnej kriminálneho žánru Agathy Christie.

Potešenie pre zberateľov

Momentálne tu nájdeme aj tri knihy od bestsellerovej autorky Sophie Hannah, ktorá sa so schválením potomkov Agathy Christie zhostila neľahkej úlohy dôstojne naviazať na tradíciu poirotovských detektíviek. Takže milovníci detektíva Hercula Poirota a zberatelia edícií si prídu na svoje. V súvislosti s touto edíciou, i keď nie je jej súčasťou, nedá mi nespomenúť  skvelého amerického autora špionážnych trilerov Daniela Silvu, ktorému vo vydavateľstve vyšlo niekoľko titulov. Páči sa mi aj to, že posledné diela dostali jednotný vizuál, ktorý príjemne ulahodil môjmu „policovému perfekcionizmu“.

Životy slávnych – séria, ktorá teší milovníkov biografického žánru

Minulý rok vydavateľstvo začalo so sériou Životy slávnych. Ide o životopisné romány známych umelcov a osobností. Edícia nás už stihla potešiť dielami majstra životopisného žánru Irvinga Stonea. Smäd po živote je sondou do života známeho holandského maliara Vincenta van Gogha a samotného umenia. Agónia a extáza zobrazuje presvedčivo búrlivý život veľkolepého maliara a sochára talianskej renesancie Michelangela Buonarottiho ako aj celú plejádu ľudí,  s ktorými sa stýkal.  Jún prinesie čitateľom Grécky poklad, ktorý nám spoločne s Trójou pomôže poodhaliť aj život jej objaviteľa Heinricha Schliemanna. Môžeme sa tiež tešiť na životné príbehy Salvadora Dalího či Pabla Picassa. Raffael od Rolanda Cristofanelliho je skvelým biografickým románom o ďalšom velikánovi Raffaelovi Santim. Salvador Dalí a Pablo Picasso sú  ďalšie veľké mená, ktoré nájdu teplo domova v tejto skvelej sérii.

Životy slávnych: Smäd po živote
Foto: instagram  @slovenskyspisovatel
Nová edícia svetovej klasiky

Edičný priestor pod jednou strechou dostala aj svetová klasika. Prvý titul vyšiel v apríly.  Ide o slávny román Kto chytá v žite. Ďalší skvost svetovej literatúry Jeden deň Ivana Denisoviča od Alexandra Solženicyna je naplánovaný na začiatok júla. Slovenská klasika tiež neostala naprázdno. Alžbetin dvor, ktorý poznáme najmä z televízneho spracovania od Hany Zelinovej, vyšiel v Slovenskom spisovateľovi minulý rok. Tento k nemu pribudnú ďalšie dve diela: Volanie vetra a Kvet hrôzy. Pod vydavateľstvom vyšli dávnejšie aj básnické zbierky Milana Rúfusa.

Nová edícia svetovej klasiky.
Foto: slovenskyspisovatel.sk
Zuzku, Katka, Jana a Lucia – autorské tváre vydavateľstva

Snahou vydavateľstva je vyberať z ponuky rukopisov to najlepšie a najmä to, čo má šancu zaujať súčasného čitateľa. Rokmi si vybudovalo s viacerými autormi vzájomnú dôveru natoľko, že sa stali neodmysliteľnou súčasťou jeho každoročnej produkcie. Nedá mi nespomenúť podľa môjho názoru štyri najvýraznejšie slovenské mená vydavateľstva posledných rokov. Ide o štvoricu ženských autoriek:  Zuzku Šulajovú, Katarínu Gillerovú, Janu Pronskú a Luciu Saskovú.

Knižné novinky od najvýraznejších autoriek vydavateľstva
Foto: slovenskyspisovatel.sk

Zuzku Šulajovú čitatelia poznajú najmä vďaka tynejdžerskej sérii Džinsových denníkov. Tento rok odštartovala novú kapitolu svojej tvorby, keď jej vyšiel prvý román pre dospelých s detektívnou zápletkou – Tajomstvo jedného domu. Katarína Gillerová je nepochybne veľmi obľúbenou autorkou románov pre ženy. Doposiaľ ich bolo vydaných už sedemnásť.  Jane Pronskej, autorke oplývajúcej rozprávačským talentom a nevyčerpateľnou fantáziou vyšlo v Slovenskom spisovateľovi už osemnásť historických romanci. Lucia Sasková patrí k mladšej časti autorského kvarteta, ktorá sa do povedomia čitateľov zapísala úspešnou trilógiou Zlatokopka, či románom Prostitútka. Naposledy Lucii vyšiel román Rozpoltená.

Čo nám ešte prinesie tento rok?

Čitatelia sa určite môžu tešiť na novinky od spomínaných autoriek. Vydavateľstvo prinesie aj niekoľko zaujímavých debutov nových slovenských autorov. V edičnom pláne, ako nám prezradila Vladímíra Androvičová z vydavateľstva, je na tento rok zaradených aj niekoľko výborných svetových trilerov. Prvý z nich, Krvavé spomienky od Sandry Brown vyšiel v apríli. Po úspechu Zbierky poviedok s Poirotom sa vo vydavateľstve rozhodli aj pre ďalšiu zbierku v krásnom zberateľskom vydaní. Nechajme sa teda prekvapiť, čo nás tento rok ešte čaká.

Slečna Marplová a záhady už v októbri
Foto: instagram  @slovenskyspisovatel
(Visited 701 times, 1 visits today)