Slovenské vydavateľstvá

PREMEDIA – aby čítanie nebolo stratou času

Od článkov ku knihám

Editori, redaktori, grafici, ilustrátori, či prekladatelia pracujúci pod jednou strechou s obrovským skladom plným kníh. To bola moja niekdajšia predstava o každom knižnom vydavateľstve.

Ako to teda funguje ?


Premedia je príkladom toho, že na fungovanie vydavateľstva nepotrebujete kvantum ľudí a obrovské priestory na skladovanie kníh. Viac som sa dozvedel priamo od samotného zakladateľa Jána Gregora.

Predstava viesť vlastné vydavateľstvo sa mu podľa jeho slov zrodila v hlave už dávno. Presnejšie počas práce v jednom zo slovenských vydavateľstiev. Jeho vzniku však predchádzal iný projekt s identickým názvom. Už z názvu som vytušil, že média a „novinárčina“ budú v tomto prípade niečím kľúčovým. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať. Jano totiž isté obdobie svojho života zasvätil novinárskej branži, ktorej sa v súčasnosti síce aktívne nevenuje, ale ako sám tvrdí, už nie je jeho cieľom prinášať ľudom len hodnotné články, ale aj samotnú literatúru.

Foto: instagram vydavatelstvo_premedia

Premedia, tak ako ju poznáme dnes, uzrela svetlo edičného sveta v roku 2011. Jana v pracovnom tandeme dopĺňa kolegyňa Zuzana Demjanová, s ktorou riadi a zabezpečuje celú publikačnú činnosť (rozhovor sme realizovali v decembri 2018). Ostatní dôležití spolupracovníci podieľajúci sa na tomto procese spolupracujú na externej báze.  Vydavateľstvo nedisponuje ani vlastným knižným skladom, pretože pre menšie vydavateľstvá je podľa Janovho názoru výhodnejšie využívať služby knižnej distribučnej spoločnosti. Je to spôsob, ktorý je samozrejmosťou aj pre mnoho iných edičných firiem.

Timothy Snyder – knižná tutovka?

Premedia sa teda radí medzi menšie vydavateľstvá na slovenskom trhu, aj keď je potrebné poznamenať, že v drvivej väčšine je náš trh tvorený práve takými. Ale to je zároveň jeho zámer. Ostať malým vydávajúcim široké spektrum kníh, ktorých spoločným menovateľom by malo byť, aby ich čítanie nebolo stratou času. O tom svedčí jej momentálne najvýraznejšia knižná edícia CIVILIZÁCIA.

Vyprofilovala sa postupne z narastajúceho množstva historických a kultúrno-spoločenských titulov, medzi ktorými nájdeme aj knihy od v súčasnosti veľmi žiadaného historika Timothyho Snydera. Každý, kto má aspoň trochu prehľad v knižnom trhu, by zrejme súhlasil s tým, že bolo skvelým rozhodnutím vydávať tohto autora. Pred piatimi rokmi, keď vydali jeho prvý titul Krvavé územie, bola však situácia iná. Pre široké masy na Slovensku bol Snyder prakticky neznámy a vydať takmer 500-stranovú historickú faktografiu od neznámeho autora je pre malé vydavateľstvo celkom veľký risk. Výsledok? Nadšený čitateľ a spokojný vydavateľ.

Rýchlejší ako Česi

Na Solženicynovo trojzväzkové Súostrovie Gulag, ktoré vyšlo v novom slovenskom vydaní s revidovaným prekladom v roku 2012, je Jano obzvlášť hrdý. Táto takmer 1300-stranová klasika má tiež svoje miesto medzi čitateľmi. Časom sa vyselektovala aj samotná knižná edícia TICHÁ VODA, ktorá je zameraná práve na svetovú beletriu.

V edícii LABYRINT venovanej detektívnemu žánru nedávno vyšiel už desiaty titul nórskeho autora krimi Jorna Liera Horsta. Je všeobecne známe, že český trh je v edičnej činnosti pred tým naším, či už sa bavíme o množstve, alebo rýchlosti prekladania titulov. V češtine však momentálne nenájdeme také veľké množstvo Horstových titulov ako v slovenčine.

Vážne témy, ale aj zmysel pre humor

Pod hlavičkou Premedia vyšlo niekoľko zaujímavých titulov týkajúcich sa domáceho politicko-spoločenského diania. Spomeniem aspoň dva z nich. Minulý rok to boli rozhovory s podľa môjho názoru jedným z najlepších politických komentátorov na domácej scéne Mariánom Leškom, s príznačným názvom Chudák každý, čo po nich tu káru bude ťahať ďalej. Kniha Vlastnou hlavou sa dokonca stala ich najpredávanejším titulom, čo sa aj dalo predpokladať podľa dopytu počas jej najväčšieho „boomu.“

Ako Jano s úsmevom priznáva, akosi im prischlo aj vydávanie spoločenského virálneho humoru. Ten je príznačný silným sarkazmom a ostrou iróniou, ktorá vie často veľmi presne trafiť klinec po hlavičke. Nájdeme tu knihy od autora Cynickej obludy, Rada Ondřejíčka, či karikaturistu Shootyho. Aktuálne je v predaji publikácia od Zomri.Pridaná hodnota

Pri rozhovore s Janom som nadobudol dojem, že je to človek, ktorý berie svoju prácu vážne a veľmi dobre si uvedomuje jej prínos. Zároveň vníma svoju zodpovednosť. Pridanou hodnotou preňho osobne je jednoznačne to, že robí, čo ho napĺňa a má možnosť prinášať kvalitnú literatúru bližšie k slovenskému čitateľovi

Foto: premedia.sk

(Visited 449 times, 1 visits today)