Knižný svet

10 oscarových filmov podľa knižnej predlohy

Keďže som okrem kníh aj milovníkom filmov, rozhodol som sa skĺbiť tieto dve záľuby do jedného zaujímavého článku. Prakticky už o mesiac svet čaká každoročné Academy Awards, teda 91. ročník udeľovania Oscarov. Preto som sa rozhodol vybrať desať zaujímavých filmov, ktoré boli natočené podľa knižnej predlohy a zároveň získali aspoň jedného Oscara. Určite sa ich nájde aj viac. Je to len môj výber, ktorý má svojim spôsobom ovplyvnil, pretože 9 z 10 filmov som videl jeden a viackrát. Začínam filmom s najmenším počtom získaných sošiek, končím s najväčším. Príjemné čítanie prajem, či už tu nájdete tipy na čítanie, alebo na jedinečný filmový večer.

1. Predčítač (2008) – Bernhard Schlink

Kate Winslet a o 15 rokov mladší David Kross.

Romantická dráma odohrávajúca sa v povojnovom Berlíne, kde medzi 15-ročným študentom Michaelom (David Kross, neskôr Ralph Fiennes) a tridsaťročnou Hannou (Kate Winslet) vzplanie krátky vášnivý vzťah. Ich cesty sa opäť stretnú o 8 rokov neskôr pri procesoch s vojnovými zločincami. On je študentom práva, zatiaľ čo Hanna sedí na lavici obžalovaných. Román nemeckého autora Bernharda Schlinka pojednáva o moste medzi zločinmi minulosti a prítomnosťou, v ktorej žijeme. Vyšiel v roku 1995 a o 13 rokov neskôr získala jeho filmová verzia 5 nominácií, z ktorej sa jej však na Oscara podarilo premeniť len jednu. Kate Winslet ho získala za herecký výkon v hlavnej úlohe celkom zaslúžene, najmä po piatich nepremenených nomináciách (vrátane Titanicu) v predošlých rokoch. Kniha u nás opäť vychádza 25. januára. V novom vydaní slovarťáckej edície MM.

2. Pianista (2002) – Władysław Szpilman

Adrien Brody v hlavnej úlohe.

Príbeh Władysława Szpilmana, uznávaného poľského pianistu židovského pôvodu, ktorému počas nacistickej okupácie Varšavy zachránila život práve hudba. Kniha vyšla prvýkrát v roku 1946, ešte pod názvom Smrť mesta. Išlo však o cenzurované vydanie v nízkom náklade. Až po päťdesiatich rokoch vyšla verzia knihy v takej podobe, ako ju poznáme dnes. Na slovenských knižných pultoch nájdeme vydanie vydavateľstva Premedia (2017). V roku 2003 získal rovnomenný film od režiséra Romana Polanského troch Oscarov. Szpilmana v ňom stvárnil americký herec Adrien Brody, toho času najmladší herec, ktorý získal Oscara za hlavnú úlohu. Do tridsiatky mu chýbalo len 22 dní.

3. Táto krajina nie je pre starých (2007) – Cormac McCarthy

Dokonale zvládnutá rola zabijaka Antona Chigurha v podaní Javiera Bardema.

Americký spisovateľ Cormac McCarthy napísal tento román v roku 2005. Ide o netradičný detektívny príbeh v štýle „noir“ odohrávajúci sa na texasko-mexickej hranici. Dej je plný šerifových stoických úvah, zatiaľ čo je na stope trom ľuďom spojených s nájdenou hotovosťou, ktorá je výsledkom vojny drogových gangov. Dvom sa snaží zachrániť život a toho tretieho chytiť. Už od tri roky neskôr získala jeho filmová podoba pod režisérskou taktovkou bratov Coenovcov štyroch Oscarov. Bolo medzi nimi aj ocenenie za najlepší film. Cennú sošku si odniesol aj Javier Bardem za stvárnenie psychopatického zabijaka Antona Chigurha. Šerifa si zahral Tommy Lee Jones a vo filme hrali aj také mená ako Woody Harrelson, či Josh Brolin, ktorého dnes väčšina mladých ľudí pozná predovšetkým ako Thanosa z Avangerov. Knižné spracovanie je momentálne dostupné v češtine.

4. Mlčanie jahniat (1991) – Thomas Harris

Neuveriteľne presvedčivý Anthony Hopkins v role masového vraha Hannibala Lectera.

Kinematograficky najúspešnejší diel natočený podľa kníh Tomasa Harrisa o masovom vrahovi, niekdajšom psychiatrovi Hannibalovi Lecterovi. Knižnej predlohe, ktorá vyšla v roku 1988 predchádzali dva diely: Čierna nedeľa (1975) a Červený drak (1981). Neskôr vyšli Hannibal (1999) a Hannibal: zrodenie (2006). Hlavnú postavu – doktora Lectera stvárnil Anthony Hopkins. Postavu mladej nadanej policajtky Clarice Starlingovej stvárnila Jodie Foster, ktorá v rozhovore priznala, že sa Anthonymu v priebehu natáčania vyhýbala, pretože bol vo svojej role tak presvedčivý, že sa ho bála aj mimo kamier. Dva z piatich získaných Oscarov patria práve im. Posledné slovenské knižné vydanie vyšlo v edícii Panta Rhei (nájdete v nej viacero filmových klasík). V súčasnosti je však titul vypredaný. To znamená, že si ho môžete požičať od niekoho, kto ho „vykúpil“.

5. Prelet nad kukučím hniezdom (1975) – Ken Kesey

Jack Nicholson (McMurphy) vs. Louise Fletcher (sestra Ratchedová)

Román amerického spisovateľa Kena Keseyho vyšiel v roku 1964, pod názvom Bol som dlho preč. Do mysli ľudí sa zapísal najmä vďaka jedinečnému filmovému spracovaniu režiséra Miloša Formana z roku 1975, pod názvom Prelet nad kukučím Hniezdom. Hlavnú postavu, tuláka a hazardného hráča McMurphyho stvárnil legendárny Jack Nicholson, ktorý bol práve za tento film ocenený prvým, z úctyhodných troch Oscarov v jeho doterajšej kariére. Pre výtržnosti sa dostáva do psychiatrickej kliniky. Svojou živelnosťou a chuťou žiť rozvracia chod zabehnutej inštitúcie. Film získal Oscarov vo všetkých hlavných kategóriach (najlepší film, herec, herečka, scenár a réžia), čo sa podarilo len dvom ďalším filmom v doterajšej histórii. O jednom z nich som písal len pred chvíľou. V roku 1993 bol film Kongresom USA označený za kultúrne, historicky alebo esteticky významné dielo.  Nové vydanie knihy v slovenskom preklade od vydavateľsta Slovart vychádza 17.5.2019 !

6. Krstný otec II. (1974) – Mario Puzo

Perfektný Robert De Niro, ako mladý Vito Corleone.

Knižná predloha Maria Puza a Francis Ford Coppola na režisérskej stoličke. Marlon Brando, Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, či Andy Garcia. Veľké herecké esá, ktoré neodmysliteľne patria k tejto kultovej mafiánskej trilógii. Do výberu som vybral len druhý diel, pretože je oscarovo najúspešnejší, no určite nevynechajte ani zvyšné dva. Celá gangsterská sága newyorskej mafiánskej rodiny Corleonovcov získala síce dokopy „len“ 9 Oscarov, ale až neuveriteľných 29 nominácií! Kniha s rovnomenným názvom vyšla v roku 1968. Mario Puzo si dokonca počas písania románu predstavoval Marlona Branda ako jediného herca, ktorý by v prípade sfilmovania dokázal zahrať hlavnú postavu Dona Vita. Kniha vyšla aj v edícii Panta Rhei pred 2 rokmi. Momentálne je bohužiaľ vypredaná, ale krásne zberateľské vydanie od ikaru je stále v predaji. Ak chcete vidieť viac aj do zákulisia filmu, tak odporúčam túto knihu.

7. Forrest Gump (1994) – Winston Groom

Forrest Gump – oscarová postava Toma Hanksa.

Život je ako bonboniéra, nikdy nevieš, čo ochutnáš.“ Pamätná hláška neodmysliteľne spojená s Forrestom Gumpom. Tento film som videl prvýkrát, keď som mal asi 10 rokov, odvtedy som ho videl niekoľkokrát a mám pocit, že ma neomrzí nikdy. Myslím, že zaslúžene získal šestich Oscarov. Za stvárnenie hlavnej postavy si ho odniesol Tom Hanks, pre ktorého bolo toto obdobie najúspešnejšie v kariére, pretože len rok predtým získal prvého Oscara za hlavný herecký výkon vo filme Philadelphia. Predlohou filmu bol rovnomenný román z roku 1986, od amerického spisovateľa Winstona Grooma. Je jednou z knižných klasík, ktoré vyšli už neraz zmienenej edícii Panta Rhei a mali by ste ju nájsť aj na pultoch tohto kníhkupectva. Forrest Gump má aj svoje menej známe pokračovanie Forrest and Co., ktoré v slovenskom preklade doposiaľ nevyšlo. Je možné, že na filmovej verzii by sa mohlo začať pracovať už tento rok. Nechajme sa prekvapiť…

8. Tanec s vlkmi (1990) – Michael Blake

Poručík John Dumbara (Kevin Costner) a Sioux Kopajúci vták (Graham Green).

V tomto filme dostal Kevin Costner svojho prvého a zároveň jediného Oscara. Stvárnil v ňom hlavnú postavu poručíka Johna Dumbara. Oscara však paradoxne nedostal za hlavný herecký výkon, ale za réžiu, pretože okrem hereckého pľacu, strávil veľa času aj na režisérskej stoličke. Príbeh vojaka Severu preveleného po skončení občianskej vojny do pevnosti na územie Indiánov, s ktorými sa postupne začal zbližovať, získal až sedem Oscarov. Ocenení bol aj autor knihy Michael Blake za adaptovaný scenár. Knižná verzia v slovenčine momentálne nie je na našom trhu k dispozícii, takže určite odporúčam pozrieť si aspoň tú filmovú. Je však potrebné vyčleniť si na to tri hodiny.

9. Schindlerov zoznam (1993) – Thomas Keneally

Liam Neeson v úlohe Oskara Schindlera.


Román Thomasa Keneallyho Schindlerov zoznam (1986) vznikol na základe skutočného príbehu nemeckého továrnika, obchodníka a šéfa pracovného tábora Oskara Schindlera, ktorý pred plynovými komorami zachránil počas druhej svetovej vojny vyše tisíc Židov. Thomas vychádzal zo skutočných výpovedí očitých svedkov. Jeho filmová podoba z roku 1993 zožala obrovský úspech v podobe 12 nominácii, z ktorých si tvorcovia odniesli sedem Oscarov. Charakteristické pre túto historickú drámu je jej čiernobiele snímanie. Úvod filmu však začína farebnou scénou, ktorá postupne bledne. V Pianistovi, ktorý rozoberá podobnú tematiku je to presne naopak. Úvodná scéna je čiernobiela a zvyšok filmu farebný. Postavu Oskara Schindlera si zahral Liam Neeson. Oscara však nezískal, aj napriek nominácii. Podobne dopadol aj Ralph Fiennies vo vedľajšej úlohe. Pre režiséra Stevena Spielberga to bol však jeden z dvoch oscarových filmov, ktoré režíroval. Posledné knižné vydanie v slovenčine vyšlo tiež v edícii Panta Rhei. Aktuálne je však vypredané.

10. Pán prsteňov III. (2003) – J. R. R. Tolkien

V popredí Aragorn (Viggo Mortensen) a Legolas (Orlando Bloom).

Nepochybne najznámejšia fantasy trilógia, ktorá obohatila moju detskú až pubertálnu fantáziu. Tolkienov do detailov prepracovaný svet Stredozeme uzrel svetlo sveta dávno pred narodením Petra Jacksona, režiséra veľmi úspešnej filmovej verzie. Len posledná časť z trilógie získala jedenásť Oscarov z 11 nominácií! Za herecké výkony síce nezískal vzácnu sošku ani jeden herec (nominovaný bol len Ian McKellen, ktorý stvárnil Gandalfa), ale úspech žal v množstve iných kategórií, bez výnimky niektorých hlavných. Celá trilógia získala celkovo 30 nominácií, z ktorých 17 bolo pretavených do sošky Oscara. V knižnej podobe vyšlo v slovenčine aj v češtine viacero krásnych vydaní. Srdcovkou pre mňa bolo a stále je tradičné slovarťácke vydanie, ktoré som čítal ešte ako chlapec. A ako chlapec som sa tešil aj tieto Vianoce, keď ma ním potešila moja priateľka. V predaji nájdete aj brožovanú väzbu a kompletné vydanie s ilustráciami Alana Leeho od Slovartu.

Foto:

https://www.imdb.com/

Zdroj:

https://www.csfd.cz/

https://www.martinus.sk/

https://www.pantarhei.sk/

(Visited 1 565 times, 1 visits today)