Knižný svet

6 prestížnych svetových cien za literatúru, ktoré by mal poznať každý knihomoľ

Často sa stretávame s tým, že autor, alebo autorka je držiteľkou/laureátom niektorého literárneho ocenenia. Napríklad Frank Herbert, autor Duny je držiteľom ceny Nebula, Salman Rushdie sa stal v roku 1981 laureátom Bookerovej ceny a americká autorka Harper Leeová bola ocenená Pulitzerovou cenou.

Na svete je skutočne množstvo literárnych cien. Bolo by možné zostaviť rebríčky podľa krajín, žánru, jazyka, prestíže, či finančnej odmeny a aj tak by bolo ešte dostatok možností pre iné rebríčky. Snažil som sa teda vybrať šesť z nich, s ktorými sa určite stretol, alebo stretne každý knihomoľ. Nečakám, že sa každý stotožní s mojím výberom, ale nepochybujem, že minimálne tri ceny, by sa našli v každom takomto úzkom výbere. Tu ich máme.

Nobelova cena za literatúru

Švédsko

Nobelova cena za literatúru je udeľovaná Švédskou akadémiou autorovi z ľubovoľnej krajiny podľa poslednej vôle jej zakladateľa Alfreda Bernharda Nobela

za najvýznamnejšie literárne dielo v ideálnom smere.“

Ide o najprestížnejšie svetové literárne ocenenie, ktoré sa udeľuje od roku 1901 a je jednou z piatich Nobelových cien (za fyziku, chémiu, medicínu, mier a literatúru).

18-členná komisia rozhodujúca o víťazovi bola až do roku 2018 tvorená členmi, ktorí zastávali funkcia doživotne. Nové pravidlá zavedené švédskym kráľom umožnili členom rezignovať. Kandidátov môžu menovať členovia Švédskej akadémie, členovia literárnych akadémií a spoločností, profesori literatúry a jazyka, bývalí laureáti ceny a predsedovia spisovateľských organizácií. Pochopiteľne nie je dovolené nominovať seba samého. Počet navrhnutých kandidátov Akadémia zúži na päť a následné štyri mesiace venuje výberu víťaza. Zaujímavosťou je, že autor sa musí objaviť v nomináciách aspoň dvakrát za život, aby mohol byť laureátom.

Štokholm je mestom, kde sa odohráva slávnostný ceremoniál udeľovania Nobelových cien (s výnimkou ceny za mier, tá sa udeľuje v Osle) od samého začiatku, vždy v deň výročia Nobelovej smrti 10. decembra. Okrem svetovej prestíže je Nobelova cena za literatúru aj veľmi slušným finančným ocenením autora. Laureát obdrží zlatú medailu, diplom a finančnú odmenu v hodnote 8 miliónov švédskych korún (cca 725 000 eur), čím sa cena radí na druhé miesto v rebríčku najbohatších literárnych cien (viac dostane iba víťaz Million’s Poet v Spojených arabských emirátoch).

Ak chceš vedieť viac o laureátoch Nobelovej ceny za literatúru, o tom, kto ju odmietol prevziať, koľko ženských autoriek bolo ocenených a mnoho iného, tu nájdeš, čo hľadáš:

Bookerova cena

Veľká Británia

Bookerova cena (The Booker prize) je prestížna literárna cena udeľovaná od roku 1969 britskými novinármi, vydavateľmi, literárnymi kritikmi a inými osobnosťami. Do roku 2002 niesla pomenovanie Cena Booker-McConnell. Nám je však známa ako Man Bookerova cena, keďže posledných 18 rokov niesla práve tento názov. Predošlú spoločnosť Man Group nahradil minulý rok nový sponzor Crankstart. Ide o charitatívnu nadáciu miliardára a filantropa Michaela Moritza.

Cena je udeľovaná každoročne za najlepšie napísaný pôvodný román v anglickom jazyku. Z počiatku sa jej laureátom mohol stať len autor, alebo autorka pochádzajúca z Veľkej Británie, Írska, alebo Commonwealthu (bývalé kolónie Britského impéria). V roku 2014 bola táto podmienka upravená a v súčasnosti už môže cenu získať akýkoľvek pôvodný román napísaný v anglickom jazyku, teda zapojiť sa môžu aj americkí autori. Táto zmena bola v britských literárnych kruhoch prijatá s určitou dávkou nevôle, nakoľko sa Bookerova cena dlhodobo profilovala ako protiklad k prestížnej americkej Pulitzerovej cene. Navyše vyvoláva obavu, že silný knižný americký trh si cenu úplne podmaní.

V roku 2016 cenu získal Paul Beatty ako prvý Američan. Čerstvou a zároveň už dvojitou držiteľkou ocenenia je aj kanadská autorka knihy Príbeh služobníčky Margaret Atwood, ktorá ho získala za novinku The Testaments. To, že ide o skutočne prestížnu cenu dokazuje zoznam jej držiteľov, v ktorom sa nachádza aj niekoľko laureátov Nobelovej ceny za literatúru ako napr. William Golding, či Kazuo Ishiguro.

Niekoľko knižných tipov od držiteľov Bookerovej ceny, ktoré aktuálne nájdeš v slovenskom preklade:

Pulitzerova cena

USA

Pulitzerova cena (The Pulitzer Prize) je každoročne udeľované prestížne žurnalistické a umelecké ocenenie v USA. Jej zakladateľom je americký vydavateľ novín maďarského pôvodu Joseph Pulitzer. Udeľuje sa od roku 1917 a spravuje ho Kolumbijská univerzita v New Yorku. V súčasnosti obsahuje až 21 kategórií. Z literárneho hľadiska sú pre nás najviac zaujímavé tieto:

  • beletria
  • dráma
  • história
  • životopis alebo autobiografia
  • poézia
  • literatúra faktu

Nominované diela nezávisle od kategórie majú byť zamerané prevažne na tému súvisiacu s USA. Teda beletria a dráma by sa mali dotýkať života v Spojených štátoch, kategória história by mala byť zameraná na americké dejiny atď. Víťaz každej kategórie (s výnimkou ceny za verejnú službu, kde je udelená zlatá medaila) obdrží certifikát a finančnú odmenu v hodnote 15 000 USD. Niektorí laureáti sú aj držiteľmi Nobelovej ceny za literatúru, nedá sa nespomenúť mená ako Ernest Hamingway, William Faulkner, John Steinbeck, či Toni Morissonová.

Kompletný prehľad držiteľov Pulitzerovej ceny za beletriu:

Víťazné tituly z rokov: 1961, 2015, 2014 a 2016, ktoré určite nájdeš na knižných pultoch (momentálne v e-shopoch):

Goncourtova cena

Francúzsko

Goncourtova cena (Prix Goncourt) je najznámejšia a najprestížnejšia cena z „veľkej šestky“ francúzskych literárnych cien. Na základe závetu francúzskeho spisovateľa, vydavateľa a literárneho kritika Edmonda Goncourta, ju od roku 1903 každoročne udeľuje desaťčlenná porota (l’Académie Goncourt) za najlepší román francúzskej literatúry. Akadémia, ktorá vyberá najlepšia diela pozostáva z deviatich spisovateľov a jedného recenzenta. Zaujímavosťou je, že cena je vyhlasovaná v parížskej reštaurácii Drouant po skončení obeda členov akadémie, ktorí tam doživotne vlastnia príbor.

Celkovo sa oceňuje v týchto piatich kategóriach:

  • román
  • románový debut
  • poviedka
  • poézia
  • životopis

V súčasnosti má ocenenie symbolickú cenu (10 eur), čo zodpovedá približne rovnakej hodnote ako v roku 1903. Laureát však získa obrovskú prestíž, ktorá zaistí zvýšenie predaja jeho diel. Pôvodne bola založená s cieľom finančne podporiť talentovaných mladých autorov, preto jej udelenie (1919) Marcelovi Proustovi vo veku 48-rokov vyvolalo pobúrenie. Je pravdou, že Proustov vek nezodpovedal predstave mladého autora, no bol začínajúcim autorom, čo je v tomto prípade jedinou oprávnenou požiadavkou. Aj keď cenu možno autorovi udeliť iba raz, Romain Gary ju dokázal získať dvakrát. Druhýkrát sa mu to podarilo pod pseudonymom Émile Ajar.

Tipy na čítanie od držiteľov Goncourtovej ceny:

Ceny Nebula

USA

Ceny Nebula (Nebula awards) sú udeľované každoročne od roku 1966 neziskovou organizáciou profesionálnych amerických spisovateľov science fiction – SFWA (Science Fiction Writers of America) najlepším dielam sci-fi a fantasy žánru. Dielo musí byt publikované v USA, no oprávnené sú aj diela publikované kdekoľvek na svete, ak sú zverejnené v angličtine na webovej stránke, alebo v elektronickej podobe. Spolu s cenami Hugo Awards sú považované za najdôležitejšie ceny americkej sci-fi.

Porota vyberá tých najlepších v kategóriach:

  • román (1966 -súčasnosť) – rozsah nad 40 000 slov
  • novela (1966 -súčasnosť) – rozsah medzi 17 500 až 40 000 slov
  • noveleta (1966 -súčasnosť) – rozsah od 7 500 do 17 500 slov
  • poviedka (1966 -súčasnosť) – rozsah menej ako 7 500 slov
  • scenár ( 1974 – 1978, 2000 – 2009) – filmy a televízna tvorba, v roku 2010 bola nahradená cenou Raya Bradburyho
  • písanie hier (2018 – súčasnosť) – príbeh k počítačovým hrám

Nebula v preklade znamená hmlovina a práve hmlovina je výrazným prvkom fyzickej podoby ocenenia. Víťazné práce sú uverejnené v špeciálnych zbierkach, na ktorých obaloch sú často uvedení nominovaní a víťazi cien. S Nebulou nie je spojená žiadna finančná odmena. Víťazstvo, alebo nominácia má predovšetkým významný vplyv na autorovu kariéru a predaj diela. O silnú konkurenciu v tomto žánri nie je núdza, napr. Philip K. Dick (autor knižnej predlohy kultového sci-fi filmu Blade Runner) získal nomináciu až päťkrát, no víťazom sa nikdy nestal.

Azda najplodnejšiemu autorovi sci-fi a fantasy Isaacovi Asimovi sa podarilo získať cenu dvakrát (v kategórii najlepší román a najlepšia noveleta). Za 4. diel zo série Nadácia mu bola dopriata len jedna nominácia. V apríli sa môžu fanúšikovia tejto kultovej série tešiť na slovenský preklad. Prvá kniha vychádza pod vydavateľskou značkou Lindeni.

V tomto výbere sa nachádza päť víťazných kníh a jedna nomináciu na cenu Nebula za najlepší román:

Cena Miguela de Cervantesa

Španielsko

Cena Miguela de Cervantesa (Premio de Literatura en Lengua Castellana Miguel de Cervantes) sa udeľuje každoročne od roku 1976 za celoživotné dielo autora z ktorejkoľvek španielsky hovoriacej krajiny. Je pomenovaná podľa Miguela de Cervantesa, autora Dona Quiota a finančná odmena 125 000 eur z nej robí jednu z najbohatších literárnych cien. Kandidátov navrhuje Španielska kráľovská akadémia a cenu udeľuje Ministerstvo kultúry Španielska.

Cena je často označovaná aj ako najprestížnejšie ocenenie v španielsky písanej literatúre, nadnesene sa dá povedať, že ide o „Nobelovú cenu Španielska a Latinskej Ameriky“. Zo 44 laureátov (5 laureátiek) bolo až 23 zo Španielska, šesť z Mexika, štyria z Argentíny, po traja z Čile a Kuby, dvaja z Uruguaja a Kolumbia, Nikaragua, Paraguaj, Peru má po jednom. Nobelovú cenu za literatúru z pomedzi všetkých laureátov získali doposiaľ traja: Octavio Paz, Mario Vargas Liosa a Camilo José Cela.

Diela laureátov Cervantesovej ceny sa v slovenskom alebo českom jazyku objavujú na našom knižnom trhu skôr výnimočne, uvádzam aspoň niektoré z nich:

Zdroje:

https://www.pulitzer.org/

https://en.wikipedia.org/wiki/Pulitzer_Prize

https://www.nobelprize.org/prizes/literature/

https://www.britannica.com/art/Cervantes-Prize

https://en.wikipedia.org/wiki/Miguel_de_Cervantes_Prize

https://en.wikipedia.org/wiki/Prix_Goncourt

https://en.wikipedia.org/wiki/Nobel_Prize_in_Literature

https://thebookerprizes.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Booker_Prize

https://en.wikipedia.org/wiki/Nebula_Award

(Visited 1 586 times, 1 visits today)